GRAF: Matovičove odmeny za očkovanie zatiaľ nezabrali. Odborník radí, čo môže pomôcť

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Viditeľné výhody pre zaočkovaných sú pre mnohých silným lákadlom.

Keď Igor Matovič stál na tlačovej konferencii v parlamente po schválení tristoeurovej odmeny za očkovanie, povedal, že zákon má za cieľ chrániť zdravie a životy najzraniteľnejších ľudí a znížiť stres v nemocniciach.

„Bol to ťažký pôrod, ale našťastie, pôrod sa vydaril. Prijali sme veľmi zodpovedné rozhodnutie a dovolím si povedať, že v poslednej chvíli. Áno, chytáme zajaca za chvost. V poslednej chvíli, pred tým než príde na Slovensko omikron, sa snažíme zaočkovať najzraniteľnejších ľudí,“ vyhlásil minister financií.

Od očkovacieho bonusu si sľuboval zvýšenie záujmu o prvú, ale aj tretiu dávku. Práve posilňujúca dávka je kľúčová pri budovaní imunity starších ľudí najmä pred novým variantom omikron.

Na Slovensku je stále vyše 380-tisíc ľudí nad 60 rokov, ktorí sa nedali zaočkovať ani prvou dávkou. Očkovací bonus veľké masy zatiaľ neprilákal. Naopak, záujem o prvú dávku klesá.

Zdroj: TV Markíza

Od začiatku decembra badáme mierne stúpanie prvoočkovancov, no tempo výrazne nezvýšili ani odmeny. Naopak, na pár dní sme zaznamenali pokles.

Menší záujem o očkovanie potvrdil aj šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík.

Výrazné zvýšenie zaočkovanosti sme zaznamenali koncom novembra, keď sa kvôli katastrofálnej situácii v nemocniciach opäť začalo hovoriť o zmene opatrení. Keď vláda nakoniec zaviedla lockdown pre všetkých, motivácia dať sa zaočkovať klesla.

Behaviorálny ekonóm Matej Šucha tvrdí, že finančné odmeny nefungujú a navyše môžu spôsobiť vážne problémy. Vysvetľuje, že najčastejší dôvod, prečo sa ľudia nechcú dať zaočkovať je ich strach a obavy z vakcíny.

Ak sa rozhodneme niekomu za očkovanie platiť, strach z očkovania to neodstráni a obavy sa môžu ešte viac prehĺbiť.

„Ľudia si povedia, že asi je to fakt nebezpečné, keď mi za to štát ešte ide platiť,“ hovorí Šucha.

Stretol sa aj s prípadmi, keď ľudia povedali, že sa dajú zaočkovať až po Vianociach, aby im nevznikol nárok na finančnú odmenu, pretože ich to uráža.

Čo vláda spraví, keď bude potrebná aj štvrtá dávka?

Dlhodobým problémom finančnej odmeny je aj to, že štát si takto „kupuje“ ľudí, no zatiaľ nevieme, koľko ďalších dávok bude potrebných na kompletnú imunitu. Je preto možné, že v budúcnosti budeme potrebovať štvrtú alebo piatu dávku a niektorí ľudia budú opäť vyčkávať a spoliehať sa na finančné príspevky za očkovanie.

Anna Petričová z Jednoty dôchodcov Slovenska zo skúseností potvrdzuje, že starší ľudia, ktorí nie sú zaočkovaní, tak neurobili zo strachu. Vakcína bola podľa nich vyvinutá príliš rýchlo a majú pochybnosti. Tie posilňujú politici a aj niektorí lekári, ktorí očkovanie spochybňujú.

„Mnohí lekári sa nedali zaočkovať a tí by mali o tom čosi viac vedieť. Chyba je aj to, že neočkujú všetci obvodní lekári, tým najviac ľudia dôverujú. Niektorým oponentom sa ťažko vysvetľuje, že aj keď ochorejú, priebeh je ľahší. Najskôr pochopa vtedy, keď im niekto z rodiny zomrie,“ konštatuje Petričová.

Strach z vakcíny, ktorý medzi nezaočkovanými občanmi podľa prieskumov dominuje, teda tristoeurové odmeny nezmiernia. To, že peniaze neprilákajú ľudí do očkovacích centier naznačila aj očkovacia lotéria. Ani tá nevzbudila medzi ľuďmi výrazný záujem o očkovanie.

Jedno riešenie neexistuje

Je teda ešte možné zvýšiť zaočkovanosť a pracovať so strachom, ktorí bráni ľuďom dať sa zaočkovať?

So strachom sa podľa Šuchu dá bojovať len diskusiou s odborníkmi. Ľudia by podľa neho mali mať možnosti rozprávať sa so skutočnými lekármi, ktorí im vysvetlia, že očkovanie je bezpečné. Dezinformačné médiá podľa neho majú veľkú výhodu v tom, že pracujú s konkrétnymi príkladmi, ktoré nereprezentujú realitu.

„Pre človeka je silnejšie, keď počuje jeden príbeh o nejakých nežiaducich účinkoch, ako keď počuje štatistiky nezaočkovaných pacientov v nemocniach. Veď ako povedal Stalin, že smrť jedného vojaka je tragédia, smrť tisícov je štatistika a platí to,“ vysvetľuje Šucha.

Dodáva, že vládni politici majú potrebu vymyslieť jedno univerzálne riešenie, ktoré zvýši zaočkovanosť. Je to však podľa neho veľký omyl.

„My nie sme jednotná masa. Potrebujeme nájsť drobné, malé riešenia a intervencie. Je to zložitý problém a potrebujeme naň väčšiu paletu prístupov a riešení,“ dodáva Šucha.

Súčasťou palety môžu byť podľa neho aj výhody pre zaočkovaných. Tie chcel minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský zaviesť už v lete, keď bola situácia ešte pokojná.

K čiastočnému lockdownu pre nezaočkovaných vláda nakoniec pristúpila koncom jesene. Momentálne môžu do obchodoch a rôznych prevádzkach chodiť len zaočkovaní a prekonaní. Po Vianociach sa pre nich otvoria aj hotely.

Šucha však upozorňuje, že okrem strachu, bránia ľudom k očkovaniu rôzne prekážky.

„Ja sám som mal problém s registráciou na očkovanie. Musel som niekoľkrát volať do NCZI. Predstavte si 70-ročného človeka, ktorý nie je tak počítačovo zručný. Poznám ľudí, ktorých zložitá registrácia odradila od očkovania,“ vysvetľuje.

Navrhuje preto, aby štát vybral každému nezaočkovanému dva konkrétne termíny a rovno mu ich ponúkol. Je presvedčený, že veľká časť ľudí by si jeden z nich vybrala a prišli by sa dať zaočkovať.

Záujem o tretiu dávku stúpa

Podľa Matoviča má očkovací bonus prilákať starších aj na tretiu dávku. Tvrdí, že máme 430-tisíc zaočkovaných dôchodcov, ktorí odmietajú tretiu dávku. Matovič dúfal, že očkovací bonus ich názor zmení. Tristoeur totiž dostanú len tí, ktorí tretiu dávku už majú za sebou alebo sa na ňu chystajú.

O posilňujúcu vakcínu je na Slovensku pomerne vysoký záujem. Uplynulý týždeň dostalo tretiu dávku 83 729 ľudí nad 60 rokov. Predchádzajúci týždeň to bolo 68 427 ľudí. Ich počet teda narastá.

Na podporu očkovania spustilo ministerstvo zdravotníctva spolu so župami projekt Darujme si Vianoce, v rámci ktorého budú posilnené očkovacie centrá, do ktorých zavítajú aj ministri či známe osobnosti. Viditeľný nárast záujmu o očkovanie však stále nevidíme. Aktuálne evidujeme 2 702 165 zaočkovaných ľudí aspoň jednou dávkou. Je to 49,2 percenta z celej populácie.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Poukazy

Dôležité udalosti