Chcete stráviť Vianoce s blízkymi, ktorí žijú v DSS? Ministerstvo zverejnilo podmienky

Ilustračná snímka.
Zdroj: Halfpoint/shutterstock.com

Môžete si ich na sviatky zobrať aj domov.

Rezort sociálnych vecí zverejnil podmienky, za ktorých môžu príbuzní navštíviť blízkych zariadeniach sociálnych služieb alebo zobrať si ich na vianočné sviatky domov.

Ako informovala médiá hovorkyňa rezortu Eva Rovenská, všetky návštevy sa musia preukázať negatívnym antigénovým alebo RT-PCR testom, pokiaľ nemajú potvrdenie o kompletnom zaočkovaní alebo o prekonaní COVID-19.

Ľudia po návrate od rodiny musia ísť do karantény

Ministerstvo zverejnilo aj podmienky, za ktorých si môžete blízkych z DSS alebo ZSS zobrať na vianočné sviatky od 20. decembra do 9. januára domov.

Klienti môžu opustiť zariadenie sociálnych služieb počas vianočných sviatkov na minimálne 72 hodín. Vo výnimočných prípadoch je možné opustiť zariadenie so súhlasom štatutárneho zástupcu aj na kratší čas, s ohľadom na prevádzkové možnosti samotného poskytovateľa.

Po návrate do zariadenia musia klienta opäť otestovať, pričom podľa stanovených podmienok všetci navrátivší pôjdu do izolácie, ktorá je rozdelená do troch skupín. Po jej ukončení klienta opäť otestujú a vyplní čestné vyhlásenie o svojom zdravotnom stave i ľudí, s ktorými bol v kontakte.

Očkovaný - trojdňová izolácia
Prekonaný - preukazuje sa dokladom nie starším ako 90 dní, ale tiež musí byť tri dni izolovaný
Neočkovaný - izolácia päť dní

„Ministerstvo pripravuje a realizuje usmernenia s ohľadom na zachovanie bezpečnosti a zdravia klientov a zamestnancov zariadení. Naším cieľom je tiež podpora ich sociálneho kontaktu v maximálnej možnej miere, čo je základom pre zachovanie psychickej a fyzickej pohody. Nevyhnutná je tiež spolupráca s rodinou klientov zariadení, ktorá je základnou filozofiou profesionálnej starostlivosti,“ dodala Rovenská.

BRATISLAVA/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Návšteva

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.