Čaká nás zrejme štvrtá a blesková vlna COVID-u. A to ešte ani poriadne nefinišujeme tú tretiu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Dan74/shutterstock.com

Omikron sa šíri obrovskou rýchlosťou.

Cunami nových prípadov alebo astronomický nárast. Tak odborníci hovoria o tom, čo sa na nás chystá s variantom omikron. Čaká nás zrejme štvrtá a blesková vlna COVID-u. A to ešte ani poriadne nefinišujeme tú tretiu. Omikron však v Európe nemusí byť taký ako v Afrike.

Slovensko má zatiaľ potvrdené tri prípady variantu omikron. Skutočné čísla sú zrejme iné. Už o pár týždňov môže nová mutácia koronavírusu úplne vytlačiť deltu. A začne sa nová blesková vlna.

Informácie z Juhoafrickej republiky (JAR) sú relatívne povzbudivé, napriek bleskovému nárastu prípadov zatiaľ tamojšie nemocnice neprežívajú nápor. Nemáme sa tým však upokojovať. Populácia v JAR je výrazne premorená a delta variant koronavírusu tam podľa odborníkov prekonalo vyše 70 percent populácie.

Ako príklad však môžeme použiť je Dánsko, ktoré má porovnateľný počet obyvateľov. Za sedem dní tam počet potvrdených omikron prípadov narástol z 50 na 700. A to majú asi o 25 percent viac zaočkovaných.

Podľa odborníkov na omikron nezaúčinkujú ani oparenia. Šíri sa tak rýchlo, že opatrenia by jeho nárast nezachytili. Aj preto stále apelujú na očkovanie. Omikronom sa síce môžu infikovať aj zaočkovaní, priebeh je však u nich podľa dostupných dát oveľa miernejší. Dôležité sú nové očkovania aj tretia dávka.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti