Po dvoch dávkach „nič“ a s treťou prišli vedľajšie účinky. Vladimír Krčméry vysvetľuje prečo

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Tretiu dávku už môžete dostať po troch mesiacoch od posledného očkovania.

Tretia dávka vakcíny je „kľúčová“. Tak sa vyjadrujú odborníci v súvislosti s tým, že variant delta spôsobil na Slovensku ďalšiu vlnu pandémie a hrozba nového variantu omikron je pred dverami. Už teraz spôsobuje v Británii problémy. Posilňujúca dávka vakcíny nás viac ochráni.

Ministerstvo zdravotníctva SR len tento týždeň spustilo registráciu na tretiu „booster“ dávku vakcíny proti COVID-u po troch mesiacoch od poslednej dávky. Kompletne zaočkovaní ľudia od 18 rokov sa môžu registrovať na stránke NCZI. Seniori nad 60 rokov, ktorí chcú dostať za očkovanie „odmenu“ 300 eur, to musia stihnúť do konca roka 2021. Každý by sa mal však pripraviť na možné vedľajšie účinky.

Do redakcie sa nám ozvali viacerí ľudia, ktorí nemali po oboch dávkach vakcín dostupných na Slovensku vedľajšie účinky, prípadne iba mierne. No v prípade tretej dávky, ktorá je objemovo menšia, pociťovali horšie účinky aj niekoľko dní.

Skúsenosti našich čitateľov

Šesťdesiatnik Ladislav z Nitry absolvoval všetky tri očkovania. Prvé dve vakcíny dostal od spoločnosti AstraZeneca. Vtedy nemal žiadne vedľajšie účinky. Treťou bol Pfizer. „Jeden deň som mal zimnicu a zvýšenú teplotu, mal som bolesti v kĺboch, svaloch. Dva dni mi nechutilo jesť. Pociťoval som únavu na celom tele približne dva dni,“ uviedol.

Čitateľka Katka z Bratislavy preležala celý víkend. Pociťovala únavu, bolesť celého tela. „V noci po dávke som nemohla spať. Ráno som sa zobudila ako po opici. Na druhý deň som ledva chodila, krútila sa mi hlava, bolelo ma brucho,“ prezradila. Ešte aj tretí deň po vakcíne bola veľmi unavená a bolela ju ruka.

Tridsiatnik Milan z Revúcej: „Po prvej aj druhej dávke som cítil pár hodín únavu, ale inak mi bolo dobre. Po tretej dávke bol scenár najskôr rovnaký, ale na druhý deň prišli horúčky, ktoré trvali približne 24 hodín a niekoľko dní ma ešte pobolievala hlava a miesto vpichu,“ povedal. Napriek problémom však pôjde v budúcnosti aj na „desať“ ďalších dávok, ak by to bolo nutné a ochránil by tak seba a svojich blízkych.

Viktórii (26) napríklad po vpichu tretej dávky opuchla uzlina a dosť ju bolela ruka. Martin (25) naopak pociťoval vedľajšie účinky po prvých dvoch dávkach od Moderny, ale po tretej dávke (Pfizer) mal iba mierne bolesti hlavy a cítil bolesť okolo miesta po vpichu.

Koronavírusu podľahli na Slovensku aj deti. Najmladšie malo iba jeden rok

Odborník vysvetľuje, čo je príčinou

Odborníka na tropickú medicínu a infektológa profesora Vladimíra Krčméryho sme sa spýtali, čo je príčinou. Prečo niektorí ľudia pociťujú horšie príznaky po tretej dávke, aj keď podľa odborných štúdií všeobecne platí, že nežiaduce účinky sú po booster dávke miernejšie?

„Registrujeme aj závažnejšie nežiadúce účinky najmä u tých ľudí, ktorí po prvej dávke prekonali symptomatický COVID a potom dostali ďalšie dávky. Ale aj u tých, ktorí sa dali zaočkovať po prekonaní ochorenia, čo je spôsobené tým, že perzistuje vysoká protilátková odpoveď po prekonaní infekcii. Ďalším vysvetlením je individuálna reakcia po prekonaní iných respiračných vírusov, kde môže byť skrížená protilátková odpoveď s nekovidovými komponentmi,“ ozrejmil Krčméry.

Problémom nie je kombinácia vakcín. Ako profesor Krčméry ďalej vysvetlil, v niektorých prípadoch bolo podanie tretej dávky inou vakcínou účinnejšie: „Niektoré štúdie ukazujú, že pri tejto takzvanej heterológnej vakcinácii, čiže kombinovaní vakcín, bola robustnejšia protilátková odpoveď.“

Krčméry zároveň dodal, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv pri druhej a tretej dávke štatisticky dostáva oveľa menej hlásení o nežiaducich účinkoch. Je to aj preto, že sú pacienti lepšie poučení a vnútorne pripravení na možné vedľajšie účinky. „Vzhľadom na ich prekonanie pri prvej dávke ich neprežívajú tak citlivo,“ prezradil profesor Krčméry.

Vedec Celec: Je veľmi pravdepodobné, že budeme potrebovať aj štvrtú dávku

Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje prvé hlásenia

Ku dňu 13.12. 2021 eviduje Štátny ústav pre kontrolu liečiv 118 hlásení na nežiaduce účinky v súvislosti s podaním tretej dávky očkovacej látky na prevenciu ochorenia COVID-19. Ide o hlásenia prijaté od lekárov, farmaceutov a samotných pacientov.

Konkrétne 105 hlásení sa týkalo vakcíny Comirnaty (spoločnosť Pfizer/BioNTech), 11 hlásení vakcíny Spikevax (spoločnosť Moderna) a v 2 prípadoch konkrétny názov tretej dávky COVID-19 vakcíny nebol uvedený.

„Nejde o celkový počet podozrení na nežiaduce účinky očkovaných osôb na Slovensku. Nie všetky očkované osoby s podozrením na nežiaduci účinok totiž zašlú hlásenie, najmä ak ide o nezávažnú reakciu. Uvedené počty je taktiež potrebné zohľadniť v kontexte celkového počtu podaných tretích dávok podľa údajov z NCZI,“ uviedla hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková.

Celkovo doteraz absolvovalo na Slovensku tretiu posilňujúcu dávku vakcíny (Pfizer alebo Moderna) 534 598 ľudí.

„Zo závažných podozrení na nežiaduce účinky boli najčastejšie hlásené krátkodobá strata vedomia a pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi až hypertenzná kríza. Z nezávažných boli najčastejšie hlásené lokálne reakcie v mieste vpichu, zimnica, horúčka, opuch a bolesť lymfatických uzlín, únava, slabosť a bolesť svalov, kĺbov alebo hlavy,“ dodala Jurkemíková.

Najviac hlásení po tretej dávke sa týkalo pacientov medzi 60 - 69. rokom života. Kauzálne potvrdené úmrtie po podaní tretej dávky štátny ústav neeviduje.

BRATISLAVA/Jana Habarová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti