Objavili sa ďalšie prípady porúch zrážanlivosti krvi. Experti odporúčajú iné vakcíny ako Janssen

Škatule s vakcínami proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson and Johnson.
Zdroj: TASR/AP

Odporučili uprednostniť Pfizer a Modernu.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) podporilo vo štvrtok odporúčanie vládou vymenovanej skupiny expertov uprednostniť vakcíny proti koronavírusu s technológiou mRNA od spoločností Pfizer a Moderna pred vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson.

„CDC schvaľuje aktualizované odporúčania Poradného výboru pre imunizačné postupy (ACIP) na prevenciu proti COVID-19, ktoré vyjadrujú klinickú preferenciu jednotlivcov dostať mRNA vakcínu proti COVID-19 pred vakcínou proti COVID-19 od Johnson & Johnson,“ uviedlo CDC vo vyhlásení.

Podľa agentúry AFP zdravotnícki poradcovia vlády hlasovali vo štvrtok za toto odporúčanie pomerom hlasov 15-0.

CDC vyzvalo expertov na hlasovanie po tom, čo sa objavili ďalšie prípady porúch zrážanlivosti krvi po podaní vakcíny Janssen (od Johnson & Johnson), ktorá využíva technológiu vírusových vektorov. V tejto súvislosti evidujú najmenej deväť úmrtí.

Poradcovia sa však zhodli na tom, že vakcína Janssen by mala zostať dostupná ľuďom, ktorí by z akéhokoľvek dôvodu mohli odmietnuť vakcíny s technológiou mRNA - napriek ich vyššej účinnosti a nižším rizikám, dodala AFP.

WASHINGTON/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti