Máte za sebou tretiu dávku, no v COVID pase stále chýba? NCZI vysvetľuje, ako to vyriešiť

Rakúsky policajt kontroluje covid pas.
Zdroj: Profimedia.sk

Niektorí sa nedočkali ani po týždňoch.

Očkovanie treťou dávkou vakcíny proti ochoreniu COVID-19 je na Slovensku v plnom prúde. Tí, ktorí ho absolvujú, sa môžu preukazovať aktualizovaným COVID pasom. Je v ňom zaznamenané, koľko dávok má očkovaný za sebou spolu s dátumom, kedy dostal tú poslednú. Na toto potvrdenie však mnohí čakajú dlhé týždne.

Problém riešia aj naši čitatelia vrátane Adriany. „Nemám ho ani po dvoch týždňoch od očkovania. Práve som vyplnila kontaktný formulár na korona.gov.sk a uvidíme, čo odpíšu,“ približuje.

Adriana tak urobila presne to, čo v podobných prípadoch radí aj Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI). Síce sa môže obrátiť aj na call centrum, no dovolať sa tam je náročné. Ľudia na linke čakajú desiatky minút a po čase väčšinou už stratia trpezlivosť.

Chýbajúce údaje by mali doplniť

NCZI na svojej stránke upozorňuje, že ak očkovaný čaká na aktualizovaný COVID pas pridlho, má vyplniť formulár „Žiadosť o vykonanie opráv a zmien“, kde detailne popíše svoj problém. Ak chýba v COVID pase záznam o očkovaní, je potrebné priložiť doklad o vykonaní vakcinácie. Vyplnený formulár spolu s prílohou odošlite na emailovú adresu: nczisk@nczisk.sk.

Zamestnanci NCZI budú následne kontaktovať očkovacie centrum. Tam sa totiž mohli zaseknúť údaje o danej očkovanej osobe. NCZI sa na vakcinačné centrum obráti so žiadosťou o ich doplnenie toho, čo chýba.

Hovorkyňa Alžbeta Sivá pripomína, že o samotný COVID pas je v prvom rade potrebné požiadať a následne stiahnuť prostredníctvom portálu korona.gov.sk. Tu by mal byť dostupný krátko po očkovaní.

COVID pas zasielajú aj automaticky, no musíte o to požiadať

Ak majú ľudia záujem o stiahnutie COVID pasu do mobilu, musia ísi na tejto stránke zvoliť možnosť Získať Digitálny COVID preukaz EÚ. „Na korona.gov.sk výberom tohto formulára budú automaticky presmerovaní na portál služieb NCZI,“ opísala Sivá.

Na prihlásenie sa do portálu NCZI je nutné zadať číslo mobilného telefónu, rok narodenia a COVID-19-PASS. Ide o deväťmiestny údaj, ktorý sa skladá z písmen, číslic a pomlčiek, záujemcovia ho nájdu v SMS alebo emailoch od NCZI. „Uvádzať sa musia iba totožné údaje, ktoré sa už zadávali, a to či už pri objednaní sa na PCR, alebo antigénové testovanie, respektíve pri registrácii na očkovanie cez korona.gov.sk,“ upozornila hovorkyňa.

Do digitálneho COVID preukazu EÚ sa tretia dávka vakcíny zapíše automaticky ako tretia z troch. Na portáli služieb NCZI existuje aj možnosť nastaviť si automatické zasielanie digitálnych COVID preukazov EÚ na email, pričom potom budú preukazy zasielané automaticky, keď bude osobe pridelený nový COVID pas.

Posilňujúcu tretiu dávku vakcíny je možné podať kompletne zaočkovanej osobe vo veku od 18 rokov, najskôr o tri mesiace po aplikovaní poslednej dávky základnej dvojdávkovej očkovacej schémy. Registrovať sa na očkovanie môžu aj ľudia, ktorí okrem vakcinácie následne prekonali COVID-19 alebo im boli podané monoklonálne protilátky. Zaregistrovať sa môžu aj osoby, ktoré boli kompletne zaočkované jednodávkovou vakcínou, tie budú vakcinované už po dvoch mesiacoch.

Registrácia na očkovanie treťou dávkou je možná na tejto stránke.

BRATISLAVA/rk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti