WHO varuje: Radšej zrušená vianočná akcia, ako o život menej!

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Vedci upozorňujú na šíriaci sa variant omikron.

Svetová zdravotnícka organizácia (World Health Organization) má dôkazy, že nový variant koronavírusu omikron sa šíri rýchlejšie a infikuje aj ľudí, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali či sú zaočkovaní. V dôsledku tejto hrozby šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus varuje, aby ľudia radšej zrušili plánované akcie a dovolenky na Vianoce v snahe ochrániť svoje aj verejné zdravie, píše BBC.

Zároveň na tlačovej konferencii v Ženeve vyjadril nádej, že rok 2022 bude posledným rokom pandémie. Cieľom je, aby bolo do polovice budúceho roka zaočkovaných 70 percent obyvateľov každej krajiny.

Rakúsko: Variant omikron sa v krajine rýchlo šíri, ukazujú údaje

Variant omikron sa rýchlo rozšíril z Juhoafrickej republiky do sveta. Experti predpokladajú, že o niekoľko týždňov prekoná doteraz dominantný delta variant. Napríklad v Londýne je už väčšina pozitívnych nových prípadov prisudzovaná omikronu.

Ghebreyesus zdôrazňuje dôležitosť očkovania. Uviedol, že aj napriek tomu, že chceme byť konečne so svojou rodinou cez Vianoce, je nutné byť zodpovedný. „Zrušená akcia je lepšia, ako o život menej,“ zdôraznil.

Obmedzenie cestovania cez sviatky

Americký imunológ Anthony Fauci varuje aj zaočkovaných ľudí pred vianočným cestovaním, ktoré môže zvýšiť riziko šírenia omikronu po svete. Američanom sa napríklad neodporúča cestovať do viac ako 80 krajín pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu. V prípade európskych štátov sú to takmer všetky.

Cestovné obmedzenia zaviedlo aj Nemecko a Francúzsko. Holandsko počas vianočného obdobia vyhlásilo prísny lockdown.

Vo Veľkej Británii premiér Boris Johnson vyhlásil, že vláda bude musieť prijať nové opatrenia pre šíriaci sa omikron, ale ďalšie obmedzenia zatiaľ neoznámil.

ŽENEVA/jh

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme WHO

Dôležité udalosti