Vedci uviedli, o koľko percent je pri omikrone nižšie riziko hospitalizácie. Má to ale háčik

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Dáta vyhodnocovali v Juhoafrickej republike a vo Veľkej Británii.

Nový variant koronavírusu omikron, ktorý prvýkrát zaznamenali v Juhoafrickej republike, sa rýchlo rozšíril do sveta. Najviac prípadov okrem JAR hlási Veľká Británia. Vedci zozbierané údaje o nakazených omikronom vyhodnotili, a zistili, že tento variant je síce nákazlivejší, ale je pri ňom nižšie riziko hospitalizácie. Naďalej ale platí, že najviac vás pred koronavírusom ochráni očkovanie.

Britská štúdia, ktorú zverejnili vedci z Kráľovskej univerzity v Londýne, uvádza, že pri ľuďoch nakazených omikronom je o 40 percent nižšia pravdepodobnosť, že ich budú musieť hospitalizovať v nemocnici na viac ako jeden deň. Riziko v prípade akejkoľvek hospitalizácie je nižšie o 15-20 percent. V prípade reinfekcie (opätovného nakazenia) je riziko nižšie až o 50-60 percent. Omikron v tomto prípade porovnávali s delta variantom.

Obávaný variant sa šíri rýchlo: Toto je osem najčastejších príznakov omikronu

Vedci z JAR dokonca udávajú menšie riziko hospitalizácie u svojich obyvateľov do 70 percent, informuje BBC. Má to ale jeden háčik. Riziko vážnejšieho priebehu ochorenia COVID-19 je síce menšie, ale variant omikron je nákazlivejší a šíri sa rýchlo. Vedci preto varujú, že zaťaženie zdravotného systému môže byť podobné ako pri predchádzajúcich vlnách pandémie.

Výsledky tejto štúdie budú slúžiť pre vznik matematických modelov, ktoré budú predpovedať, ako veľmi omikron zaťaží nemocnice v Európe a aké ďalšie dopady nová vlna pandémie bude mať.

Profesorka Azra Ghaniová z Imperial College London k výsledkom uvádza: „Aj keď je zníženie hospitalizácie pri variante omikron upokojujúce, riziko infekcie zostáva vysoké. Podanie posilňujúcej dávky vakcíny je najlepšia ochrana pred infekciou a hospitalizáciou.“

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti