Máme liek 100-percentne účinný proti covidu, oznámil Izrael

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: AP Photo/Martin Meissner

Ľudí s ťažkým a stredne ťažkým priebehom vraj úplne vylieči za pár dní.

Izraelská společnost Amorphical oznámila, že jej liek proti Covidu-19 ukázal 100-percentnú účinnosť pri stredne ťažkom a ťažkom priebehu ochorenia. Výsledky firma oznámila potom, čo sa niekoľko desiatok pacientov podrobilo druhému kolu klinických testov.

Všetkých 18 hospitalizovaných pacientov so stredne ťažkým alebo ťažkým priebehom Covidu-19, ktorým bol podaný liek Amor-18 vyvinutý izraelskou biotechnologickou spoločnosťou Amorphical, sa uzdravilo a boli prepustení počas niekoľkých dní domov, informuje tn.cz, ktorý sa odvoláva na The Jerusalem Post.

Z 19 pacientov, ktorým bolo podané placebo, dvaja zomreli a šesť pacientov muselo byť prevezených na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Liek má byť navyše účinný proti všetkým v súčasnej dobe známym mutáciám. "Od chvíle, keď pacienti dostali liek, zotavili sa počas niekoľkých dní a boli prepustení domov. Liek má 100-percentnú účinnosť," vyhlásil šéf výzkumu Nashat Abu Saleh.

Amor-18, ktorý používa ako svoju hlavnú zložku amorfný uhličitan vápenatý, bol podaný ústne alebo pomocou inhalácie. Ako vysvetlila samotná biotechnologická spoločnosť, amorfný uhličitan vápenatý má schopnosť modulovať pH zmeny okolo každých buniek. Tieto zmeny následne ovplyvňujú schopnosť koronavírusu preniknúť do buniek a replikovať sa. Liek tak zabraňuje šíreniu vírusu, a tým aj zhoršeniu pacientov.

"Sme nadšení z výsledkov klinických štúdií, ktoré priniesli skutočne nádej pre pacientov s koronavírusom v Izraeli a po celom svete," povedal výkonný riaditeľ spoločnosti Yossi Ben.

Väčšie testy nového lieku už prebiehajú v niekoľkých nemocniciach po celom Izraeli. V blízkej dobe bude liek testovaný aj v ďalších krajinách. Sedem nemocníc v Brazílii už oznámili, že sa testovania zúčastnia, a očakáva sa, že sa čoskoro pripoja aj ďalšie centrá v Európe a Spojených štátoch.

JERUZALEM/TVNOVINY

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Liek

Dôležité udalosti