Nepríjemné správy z Rakúska. Variant omikron je už dominantným vo Viedni

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Podľa údajov mesta bol ich podiel medzi infekčnými prípadmi nákazy pred týždňom ešte približne 30 percent.

Nový omikron variant koronavírusu už od nedele prevláda medzi infekčnými prípadmi nákazy, ktoré testy potvrdili vo Viedni.

Správu priniesol denník Der Standard, pre ktorý túto informáciu popoludní potvrdilo vedenie rakúskej metropoly.

„Vychádzali sme z toho, že sa omikron presadí okolo vianočných sviatkov. To sa teraz aj stalo,“ uviedol hovorca člena mestskej rady zodpovedného za rezort zdravotníctva Petra Hackera.

V nedeľu zaregistrovali vo Viedni 552 nových aktívnych prípadov infekcie variantom omikron, čo je mierne nad polovicou celkového počtu.

Podľa údajov mesta bol ich podiel medzi infekčnými prípadmi nákazy pred týždňom ešte približne 30 percent.

Vedenie mesta sa domnieva, že je takýchto prípadov v skutočnosti viac, keďže počas sviatkov sú údaje nahlasované aj s dvojdňovým oneskorením.

Vo Viedni tiež predpokladajú, že napriek chýbajúcim oficiálnym číslam je variant omikron už dominantným v celom Rakúsku.

Vývoj v súvislosti s jeho šírením môže podľa Der Standard znamenať, že krajina už dosiahla spodnú časť infekčnej krivky a prvé známky očakávanej piatej vlny epidémie by sa mohli objaviť ešte pred koncom roka.

V nedeľu zaznamenali v Rakúsku celkovo len 1717 nových prípadov nákazy, čo súvisí aj s výrazne nižším počtom testov počas vianočných sviatkov.

Sedemdňová incidencia sa znížila na 166,9 prípadu na 100.000 obyvateľov. Vo Viedni a v spolkovej krajine Burgenland tento ukazovateľ však už znova mierne stúpa, píše Der Standard.

V krajine súčasne klesajú počty hospitalizovaných. V nedeľu bolo v rakúskych nemocniciach 823 pacientov s covidom na „normálnych“ lôžkach, čo je o 1946 menej ako 30. novembra, a 383 na jednotkách intenzívnej starostlivosti, teda o 287 menej než na vrchole štvrtej vlny pred približne troma týždňami.

VIEDEŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti