Vedecké štúdie naznačujú, prečo je omikron miernejším variantom koronavírusu

Ilustračná snímka - omikron
Ilustračná snímka - omikron Zdroj: Shutterstock.com

Vedci uvádzajú, že menej napáda pľúca.

Nový variant koronavírusu s názvom omikron sa rýchlo rozšíril do sveta vďaka tomu, že je nákazlivejší. V niektorých krajinách Európy je už dominantný. Vedci sa tiež zhodujú v jednom – je miernejší a menej napáda pľúca. Naznačujú to výsledky šiestich doteraz publikovaných štúdií, informuje The Guardian.

Omikron podľa nich ľahšie napáda horné dýchacie cesty. Spôsobuje tak miernejší priebeh ochorenia COVID-19. Je menej smrtiaci ako predchádzajúce varianty.

Austrália sa rozhodla omikron ignorovať. „Má mierny priebeh, naučme sa s ním žiť,“ nabáda premiér

„Výsledkom všetkých mutácií, ktoré omikron odlišujú od predchádzajúcich variantov, je, že sa možno zmenila jeho schopnosť infikovať rôzne druhy buniek,“ povedal profesor virológie na londýnskej University College Deenan Pillay. „V podstate sa zdá, že má väčšiu schopnosť infikovať horné dýchacie cesty – bunky v krku. Tam by sa teda množil ľahšie ako v bunkách hlboko v pľúcach. Je to naozaj predbežné, ale štúdie ukazujú rovnakým smerom,“ dodáva.

Vedci vysvetľujú, že ak vírus produkuje viac buniek v hrdle, tým je viac prenosný, čo vysvetľuje rýchlejšie šírenie omikronu. Na druhej strane vírus, ktorý je schopný infikovať pľúca (ako delta variant), je potencionálne nebezpečnejší, ale menej prenosný.

Výskumníci z „Liverpoolskej univerzity robili viacero testov na myšiach. Sledovali jedince nakazené omikronom a zaznamenali nižšiu stratu telesnej hmotnosti, menšiu vírusovú nálož a menej závažný priebeh ochorenia. Zvieratá sa aj rýchlejšie zotavovali.

Totožné zistenia zverejnili aj americkí vedci v časopise Nature alebo odborníci z Neytsovho laboratória na Katolíckej univerzite v belgickom meste Leuven.

Zo štúdií je jasné, že omikron sa v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi množí rýchlejšie vo vzorke ľudského tkaniva z priedušiek. Naopak, v tkanive z ľudských pľúc je množenie pomalšie ako pri pôvodnom variante koronavírusu.

LONDÝN/jh

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti