Nové príznaky covidu, ktoré spôsobuje najmä variant omikron. Sledujte si pery, pokožku aj nechty

Pacientka s ochorením COVID-19 leží na pľúcnej ventilácii s čiapkou svojho syna na bruchu.
Zdroj: TASR/AP Photo/Daniel Cole

Ak sa u vás objaví akýkoľvek z príznakov, o ktorých píšeme, odborníci radia okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) pridalo na zoznam príznakov koronavírusu tri nové symptómy. Spôsobovať by ich mal predovšetkým variant omikron, ktorý momentálne sužuje väčšinu západných štátov. Objaviť sa ale môžu aj u ľudí nakazených inými mutáciami covidu.

Pery, pleť, pokožka alebo nechty sfarbené do šeda sú podľa amerických expertov možné príznaky koronavírusu. CDC ich eviduje na svojom zozname symptómov, na základe ktorých majú lekári svojich pacientov začať naCOVID-19 liečiť.

„Sivá trojica" sa má navyše týkať predovšetkým variantu omikron, upozornil britský portál Daily Mail. Tá už v ostrovnom kráľovstve drvivo prevláda, infikovaných je tam okolo dvoch a pol milióna ľudí.

Potvrdili ďalších deväť prípadov omikronu. Piati neboli očkovaní

Tamojšie ministerstvo pritom stále počíta iba s tromi základnými príznakmi, teda kašľom, horúčkou a stratou čuchu a chuti, za čo čelí hlasnej kritike. Napríklad CDC totiž varuje hneď pred 11 symptómami, najmä chrapľavým hlasom, nevoľnosťou, bolesťami hlavy alebo nechutenstvom.

„Ak sa u vás objaví akýkoľvek z týchto príznakov, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc,“ nabáda CDC. Zašednuté pery, koža a nechty sa odborne nazývajú cyanóza a značia nedostatok kyslíka v krvi či závažný problém s fungovaním krvného obehu.

Môže súvisieť aj s vážnymi problémami vrátane astmy, zápalu pľúc alebo srdcových chorôb. Je pravdepodobné, že tento príznak sa objaví až v neskorších štádiách infekcie covidu. Sivé nechty môžu byť varovným signálom nedostatku železa, čo naznačuje, že životne dôležité orgány v tele môžu mať problémy s dostatkom kyslíka.

Omikron okrem USA a Veľkej Británie zaplavil aj Francúzsko, Španielsko alebo Taliansko. Na Slovensku potvrdili ďalších deväť prípadov, celkovo tak evidujeme 20 prípadov novej mutácie. Odborníci sa ale obávajú, že omikron sa začne masívnejšie šíriť už v priebehu januára.

WASHINGTON/tvnoviny.sk

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Symptómy

Dôležité udalosti