Francúzski vedci objavili nový variant koronavírusu. Do Európy sa dostal z Kamerunu

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock/felipe caparros

Analýza genómu ukázala, že tento kmeň má 46 mutácií, no viac odhalí až detailnejší výskum.

Francúzski vedci identifikovali nový variant koronavírusu. Prvýkrát ho diagnostikovali mužovi, ktorý sa do krajiny vrátil z Kamerunu. Novým variantom sa malo nakaziť celkovo 12 ľudí žijúcich v juhovýchodnej časti Francúzska - v rovnakej oblasti ako prvý pacient. Keďže ide o malú vzorku, vedci zatiaľ o novej mutácii veľa nevedia.

Podľa predbežnej štúdie, ktorú pred týždňom publikovali v databáze medRXIV, ide o variant z kmeňa s označením B.1.640.2, ktorý v novembri Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) klasifikovala ako variant pod dohľadom (VUM).

Prvý pacient – zaočkovaný dospelý muž - sa vrátil z dovolenky v Kamerune a deň pred diagnostikovaním ochorenia COVID-19 pocítil mierne respiračné ťažkosti. Analýza genómu ukázala, že tento kmeň má 46 mutácií spike proteínu, čo je viac ako pri omikrone, no viac odhalí až detailnejší výskum.

„Je príliš skoro na to, aby sme špekulovali o virologických, epidemiologických či klinických vlastnostiach tohto variantu. Naše pozorovania však opäť raz potvrdili, že nástup nových variantov spoza hraníc a ich následné šírenie je nepredvídateľné a je veľmi ťažké mať ich pod kontrolou,“ napísali autori štúdie.

PARÍŽ/kc

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti