Francúzskom sa šíri omikron, krajina hlási najviac nových prípadov v Európe

Ľudia stoja v rade so svojimi deťmi na testovanie na ochorenie COVID-19 pri Lyone.
Zdroj: TASR/AP

Väčšina pacientov na JIS-kách nie je zaočkovaná.

Francúzsko hlásilo v utorok rekordných 271.686 nových prípadov nákazy koronavírusom, pričom krajinou sa šíri variant omikron. Skokový nárast v prípadoch zaťažuje personál v nemocniciach a hrozí aj narušenie dopravy, vyučovania na školách a ďalších služieb. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Francúzska vláda sa snaží nezavádzať nové lockdowny, ktoré poškodzujú ekonomiku, a namiesto toho presadzuje rýchle schválenie návrhu zákona o očkovaní v parlamente, lebo dúfa, že to bude stačiť na ochranu nemocníc.

Po týždňoch zaznamenávania svojich vlastných rekordných údajov má teraz Francúzsko najvyšší počet potvrdených denných prípadov infekcie v Európe a ocitá sa v náročnej situácii.

Priemerný denný počet infikovaných vo Francúzsku sa za týždeň viac ako zdvojnásobil a incidencia za posledný týždeň je tam vyše 1 671 prípadov na 100-tisíc obyvateľov.

Británia hlásila v utorok svoj rekord 218 274 denných prípadov infekcie; Nemecko oznámilo 30 561 prípadov, píše AP.

Vo Francúzsku je s koronavírusom hospitalizovaných vyše 20-tisíc - údaj o hospitalizovaných už týždne plynulo rastie, ale nie tak prudko, ako počet nakazených.

Pacienti s ochorením COVID-19 zapĺňajú vo Francúzsku vyše 72 percent lôžok na JIS a v kedysi preslávenom systéme zdravotnej starostlivosti sa znovu prejavujú známky preťaženosti. Väčšina pacientov na JIS-kách nie je zaočkovaná, hoci najmenej dve dávky vakcíny proti koronavírusu už dostalo 77 percent francúzskeho obyvateľstva.

Vláda prezidenta Emmanuela Macrona signalizovala v boji proti koronavírusu zámer zaviesť v polovici januára drastické obmedzenia pre nezaočkovaných ľudí. Na základe vládnych návrhov majú nezaočkovaní ľudia stratiť možnosť vstupu do reštaurácií, barov a diaľkovej dopravy. O tomto pláne v súčasnosti diskutuje parlament, informovala agentúra DPA.

PARÍŽ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti