Kým v košickej nemocnici sa situácia zlepšila, v Žilinskom kraji si zdravotníci nevydýchnu

Ilustračná snímka.
Zdroj: TV Markíza

Odborníci dúfajú že po príchode detí do škôl sa situácia znovu nezhorší.

Z najviac zasiahnutých nemocníc hlásia v týchto dňoch menej covidových pacientov. Kým omikron neudrie v plnej sile čerpajú unavení zdravotníci v Košiciach dovolenky. V Žilinskom kraji si lekári a sestry zatiaľ neoddýchnu.

V druhej najväčšej nemocnici v krajine leží s covidom stále takmer 130 ľudí. Na vrchole pandémie ich tu bolo raz toľko. Infektológ Pavol Jarčuška predpokladá, že je to iba prechodné obdobie, ktoré sa zmení príchodom omikronu. Prvý prípad tohto variantu tu potvrdili iba v utorok (4. 1.) poobede, išlo o pacientku navrátivšiu sa z USA. Pozitívna žena sa lieči doma.

Zdroj: TVNOVINY.sk/Martin Lachkovič

Omikron námatkovo zisťujú aj u ostatných pacientov. „Vzhľadom k tomu, že v susednom Maďarsku, ktoré je predsa len príťažlivé aj z hľadiska možných nákupov, je už v niektorých oblastiach až 20 percent infikovaných omikronom,“ povedal Jarčuška.

Uvoľnenie covidového náporu v nemocnici v týchto dňoch využijú aj vyčerpaní zdravotníci, ktorí si po dlhých mesiacoch aspoň na okamih vydýchnu.

Zdroj: TASR - Erika Ďurčová

V Žilinskom kraji pocítili niektoré nemocnice úľavu od COVID-u pozitívnych pacientov, ale v Martine sú stále zaplnené všetky lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou.

Podľa hovorkyne tejto nemocnice Zuzany Marčekovej počty pacientov sa výrazne nemenia. Aktuálne leží v martinskej nemocnici máme 75 pacientov, z nich 19 má COVID-19, pričom dvanásti potrebujú umelú pľúcnu ventiláciu. Aj naďalej platí že nemocnicu plnia predovšetkým neočkovaný pacienti.

Martinský regionálny hygienik Tibor Záborský považuje situáciu v regióne Turca za stabilizovanú. „Ale zdanie klame, pretože počty testovaných nie sú také, aké by mali byť. Odberné miesta, laboratória nepracovali úplne na 100 percent. Zatvorenie škôl sa podpísalo na znížení incidencie, ale ochorenia sa nám presunuli do rodín,“ vysvetlil.

Riaditeľka odboru zdravotníctva Žilinského kraja Silvia Pekarčíková vyzýva ľudí, aby po ochorení na COVID-19 kontaktovali svojho lekára a neliečili sa sami. Lekár vždy zváži či nepotrebujete napríklad röntgen, odber krvi alebo iné špecializované vyšetrenie. Odborníci dúfajú že po príchode detí do škôl sa situácia znovu nezhorší. Prosia preto rodičov, aby deti preventívne testovali.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

KOŠICE, ŽILINA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti