Na Slovensku sa má o tri dni skrátiť karanténa pre pozitívnych

Cestujúci, ktorí prišli z Pekingu do Wu-chanu.
Zdroj: TASR

Podľa odborníkov pri omikrone sú ľudia infekční iba pár dní pred a po objavení prvých klinických príznakov.

Cunami omikronu ochromuje fungovanie spoločnosti. Niektoré okolité štáty preto začínajú u pozitívnych skracovať izoláciu. Zmeny sa chystajú aj u nás.

Skrátenie karantény a izolácie na päť dní ohlásilo Česko, sedem dní a RT-PCR test zasa budú mať v Nemecku. Podmienky sa majú čoskoro zmeniť aj u nás. Konzílium odborníkov pripravuje návrh, ktorý skracuje izoláciu z pôvodných desiatich na sedem dní. Podľa odborníkov je človek pri omikrone infekčný jeden až dva dni pred a dva až tri dni po objavení prvých klinických príznakov.

Skrátenie sa bude týkať tých, ktorí už na siedmy deň nebudú mať klinické príznaky. Povinný test po zatiaľ v pláne nie je. „Ak by bola karanténa päť alebo sedem dní, rúško alebo respirátor bude potrebné nosiť minimálne do 10 dní. To je niečo, čo sme predtým nemali,“ povedala členka konzília odborníkov a epidemiologička Henrieta Hudečková.

Zdroj: TASR/Lennart Preiss/dpa via AP

Rovnako to má byť v prípade karantény po kontakte s pozitívnou osobou. Podľa infektologočky Aleny Koščálovej ľudia, ktorí majú tri dávky alebo boli dvakrát na očkovaní a ochorenie prekonali, nebudú musieť ísť do karantény.

Pokiaľ by sa situácia zhoršovala, je vraj možné, že vo viacerých kľúčových oblastiach budú môcť ľudia chodiť do práce aj napriek tomu, že budú pozitívni.

„Musí to zvážiť zamestnávateľ, či nevie nejakým spôsobom zabezpečiť chod svojej prevádzky bez chorého zamestnanca. Malo by ísť o výnimočné stavy. Vieme si tiež predstaviť, že takéto niečo môže prísť na vrchole štvrtej vlny,“ dodala Koščálová.

Kedy zmeny začnú platiť, ešte jasné nie je. Konzílium predpokladá, že do vyhlášky by sa mohli zapracovať zhruba o týždeň.

Tému spracovala Zuzana Holienčíková.

Celé Televízne noviny si pozrite na markizaplus.sk.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti