Krajiny menia stratégiu a hovoria o otváraní. Odborníci predpovedajú, aká bude vlna omikronu u nás

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: TASR/AP

Povzbudzujúce sú aj výsledky najnovšej štúdie.

Z obávaného omikronu sa zrejme stáva menej nebezpečný vírus. Variant, ktorý sa prvýkrát objavil v Juhoafrickej republike koncom roka 2021, najskôr vyvolával obavu pre jeho viacnásobné zmutovanie, ale jeho vývoj naznačuje, že je miernejší ako delta. Vyplýva to aj z aktuálnej štúdie Washingtonskej univerzity v Seattli, ktorú zverejnil denník Daily Mail. Omikron je podľa nej až o 99 percent menej smrtiaci ako donedávna prevládajúci variant delta.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na druhej strane varuje, že na podobné závery je ešte skoro. Štúdia sa opiera o údaje z Veľkej Británie, kde je zaočkovaných 135 miliónov obyvateľov, čo je 71 percent populácie. Pre porovnanie, na Slovensku máme plne zaočkovaných 50 percent populácie.

Podľa WHO sa za mesiace nakazí omikronom 50 percent Európanov. Upozorňuje, že tento variant je nákazlivejší a môže infikovať dokonca aj tých ľudí, ktorí predtým nákazu prekonali alebo sa dali zaočkovať. Schválené vakcíny ale naďalej poskytujú dobrú ochranu pred ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 a pred úmrtím.

Prognóza omikronu v Británii

Podľa štúdie zabil covid na vrchole druhej vlny pandémie v Británii za minulý rok jedného z 33 ľudí, ktorí mali pozitívny test. Súčasné štatistiky sú oveľa priaznivejšie. Aktuálne zomrie v krajine jeden človek zo 670 infikovaných. Odborníci sa domnievajú, že toto číslo by mohlo byť pre omikron ešte nižšie. Vypracovali aj model ďalšej fázy pandémie na základe informácií o najnovšom variante. Omikron je v tejto prognóze o 97 až 99 percent menej smrteľný ako delta.

Aktuálne dosahujú denné úmrtia na COVID v Británii menej ako polovicu miery očakávanej v roku „zlej chrípky“. Niektorí vedci preto tvrdia, že krajina je na najlepšej ceste pandémiu poraziť. Pripomínajú, že celý svet si postupne vyvinie imunitu prostredníctvom vakcín a prirodzenej nákazy.

Odborníci o omikrone na Slovensku

Čo môže omikron spôsobiť na Slovensku? Máme mať obavy alebo ide skutočne o miernejší variant? Odborníkov sme sa pýtali, aká je ich prognóza ďalšej vlny koronavírusu.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v relácii Na telo PLUS uviedol, že nástup omikronu bude u nás rýchly a pribudne vysoký nárast prípadov. Očakáva ale, že vlna tohto variantu sa skončí po mesiaci a pol.

Podľa infektológa, profesora Vladimír Krčméryho je vlna omikronu už štvrtou epidémiou na Slovensku. „Jej plné vzplanutie, nárast prípadov a pravdepodobne aj chorých očakávam v priebehu 2-3 týždňov. Pokiaľ zostane hraničný režim nezmenený, bude dĺžka epidémie závisieť od situácie v EÚ. Hrubý odhad jej zoslabnutia je 1-2 týždne po Veľkej noci,“ uviedol Krčméry.

Upozorňuje, že údaje zo zahraničných štúdií hovoria najmä u zaočkovaných o miernom priebehu a minimálnej mortalite. „To rozhodne neplatí u nezaočkovaných ľudí, kde je veľmi individuálna tvorba protilátok. U nezaočkovaných môže byť omikron rovnaký zabijak ako predchádzajúce varianty.“

Krčméry zároveň dodáva, že v histórii sme už viackrát boli svedkami toho, ako infekciu s vyššou mortalitou nahradili mutácie s nižšou mortalitou. „Nie je vylúčené, že sme svedkami štvrtého opakovania biologického fenoménu.“

Dátový analytik Ivan Bošňák z Dáta bez pátosu pre TVNOVINY.sk prezradil, že omikron na Slovensku už máme, našťastie bez „šialených“ čísel pozitívnych prípadov či pozitivity PCR testov. Čísla stúpajú v pohraničných regiónoch, najmä na severe ako každú vlnu.

„Začiatkom februára možno uvidíme špičku, v nemocniciach špičku príjmov o týždeň, v stave pacientov o 2 týždne a následne rýchly pokles. Ťažkých stavov by nemalo byť veľa. Pozitívnych bude väčšina vo veku 15-40 rokov. Deti majú len mierny priebeh,“ uviedol Bošňák s tým, že podľa neho bude vlna omikronu oveľa kratšia a slabšia. Problémom ale budú seniori na severe Slovenska v slabo zaočkovaných okresoch.

Bošňák súčasne oceňuje uvoľnenie opatrení. „Vraciame sa pomaly do normálu, máme oveľa slobodnejší začiatok roka ako v roku 2021 a buďme za to vďační. Navrhujem používať zdravý rozum, skrátiť karanténu žiakom z 10 na 7 kalendárnych dní, navýšiť odmenu lekárom za očkovanie seniorov a pozitívnym pracovníkom uhrádzať vyššiu pandemickú PN a OČR.“

Virológ Boris Klempa očakáva, že vlna omikronu bude mať podobný priebeh ako v iných krajinách Európy. „V náš prospech by mohla hrať veľmi nedávna, v podstate ešte stále doznievajúca delta vlna. Na druhej strane, v porovnaní s vyspelými západoeurópskymi krajinami, máme výrazne nižšiu zaočkovanosť, čo nám môže výrazne pohoršiť,“ uvádza.

Omikron je podľa neho skutočne „miernejší“, ale vynahrádza si to vyššou infekčnosťou a tým, že dokáže opätovne nakaziť aj ľudí po prekonaní covidu alebo zaočkovaných. „Omikron môže spôsobiť iný druh komplikácií ako doteraz. Síce bude možno menej ľudí potrebovať nemocnicu, ale oveľa viac obyvateľov bude chorých, práceneschopných alebo v karanténe. To môže viesť k výpadkom v rôznych službách a podnikoch. Navyše aj napriek menšiemu podielu ťažkých prípadov môže kvôli vysokému počtu infekcií aj tak opätovne prísť k zahlteniu nemocníc, najmä ak máme taký vysoký počet nezaočkovaných ľudí,“ uvádza Klempa.

Virológ zároveň radí, ako vlnu čo najviac zmierniť: „Jednoznačne čo najvyššia miera zaočkovania, striktné nosenie respirátorov v interiéroch a obmedzovanie vysoko rizikových hromadných podujatí.“

Riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavskej župy Tomáš Szalay tvrdí, že „ak príde omikron v takej podobe, v akej sa ukazuje v iných štátoch, tak nás čaká ďalšia pandemická vlna, prudká, rýchla, ako tsunami. „Veľmi veľa ľudí, aj očkovaných, zostane práceneschopných. U očkovaných aspoň dvoma dávkami bude priebeh mierny. Tretia dávka významne znižuje riziko nákazy omikronom.“

Podľa neho bude hlavným problémom to, že veľká časť obyvateľov stále nie je zaočkovaná. „Zvýšenú záťaž pocítia opäť aj nemocnice. Styku s omikronom sa nevyhne nikto.“

Zdroj: TASR/AP

Krajiny, ktoré budú k omikronu pristupovať inak

Niektoré krajiny sa už rozhodli, že k omikronu budú pristupovať inak, ako k predchádzajúcim variantom. Vďaka dostatočnej zaočkovanosti obyvateľstva a údajov, ktoré dostávajú o omikrone, sa s ním chcú naučiť žiť.

Španielsky premiér Pedro Sanchez povedal, že je možno „čas zmeniť spôsob sledovania vývoja COVID-19 a namiesto toho použiť metódu podobnú chrípke, pretože jej smrteľnosť klesla“. To by znamenalo liečiť vírus ako endemickú chorobu, a nie ako pandémiu, bez zaznamenávania každého prípadu a bez testovania všetkých ľudí s príznakmi.

V Austrálii zase otvárajú ekonomiku a zmierňujú opatrenia napriek tomu, že počty nových infikovaných lámu rekordy. „Mali by sme prestať myslieť na počty prípadov a namiesto toho myslieť na vážne chorých, žiť s vírusom, starať sa o svoje zdravie, sledovať u seba príznaky a nechať ekonomiku fungovať," vyhlásil austrálsky premiér Scott Morrison.

BRATISLAVA/Jana Habarová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti