Vakcíny sú účinné aj pri variante omikron, konštatuje ŠÚKL

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Poskytujú vysoký stupeň ochrany pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou.

Koronavírusovým variantom omikron sa môžu vo väčšej miere ako pri iných variantoch nakaziť aj očkovaní ľudia. Očkovanie však poskytuje aj pri omikron variante vysoký stupeň ochrany pred závažným priebehom ochorenia a hospitalizáciou.

"Podľa najnovších dôkazov poskytuje posilňovacia dávka lepšiu ochranu pred omikron variantom ako základná očkovacia schéma," konštatuje na sociálnej sieti Štátny ústav pre kontrolu liečiv..

Dáta z Juhoafrickej republiky ukazujú, že osoby očkované dvoma dávkami majú približne 70 percentnú ochranu pred hospitalizáciou. "Podľa údajov zo Spojeného kráľovstva ochrana pred ochorením síce časom klesá, ale aj niekoľko mesiacov po posilňovacej dávke vakcíny chránia pred hospitalizáciou až na 90 percent," poukázal ústav.

Práve pre postupný pokles účinnosti vakcín sa variantom omikron môžu častejšie ako pri iných variantoch nakaziť aj očkovaní ľudia. "Aj keď sa variant omikron javí ako infekčnejší oproti doterajším variantom nového koronavírusu, štúdie z Juhoafrickej republiky, Spojeného kráľovstva a niektorých európskych krajín ukazujú aj nižšie riziko hospitalizácie. Oproti variantu delta sa toto riziko ukazuje ako tretinové až polovičné," dodal ŠÚKL.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme ŠÚKL

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.