Krajiny EÚ skracujú dĺžku covidovej karantény

Variant omikron zvyšuje počty nakazených.

Fínsko skrátilo dĺžku karantény pri väčšine prípadov nákazy koronavírusom z desiatich dní na päť, informoval vo štvrtok tamojší úrad verejného zdravotníctva.

Lekári však budú môcť nariadiť dlhšiu karanténu až do desiatich dní, ak to bude nutné, dodal úrad, ktorý citovala tlačová agentúra Reuters.

Pri variante koronavírusu omikron sa vývoj nákazy zrýchlil, a preto už dĺžka karantény desať dní nie je opodstatnená, tak ako bola predtým, povedal novinárom Otto Helve, vedúci lekár úradu verejného zdravotníctva THL.

Fínsko hlásilo za týždeň 53 600 nových ochorení COVID-19, čo je nárast o vyše 27 percent oproti predchádzajúcemu týždňu. Úrady však uviedli, že počty už nie sú spoľahlivé, a to pre nedostatočnú kapacitu testovania spôsobenú rýchlym šírením variantu omikron v severskej krajine. Celkový počet úmrtí počas pandémie je vo Fínsku vyše 1700.

Potreba intenzívnej starostlivosti o pacientov zostáva stabilná, ale počet hospitalizovaných sa za dva týždne zdvojnásobil na 690.

Fínska vláda má vo štvrtok zasadať a prediskutovať, či má alebo nemá nariadiť úplné zatvorenie všetkých reštaurácií v krajine. Úrad verejného zdravotníctva opatrne dúfa, že vrchol nákazy omikronom by mohol prejsť asi tak do mesiaca.

Maďarsko skracuje na 7 dní

V Maďarsku skrátila vláda povinnú domácu karanténu pre dospelých z doterajších desiatich dní na sedem, oznámil vo štvrtok v Budapešti šéf úradu vlády Gergely Gulyás. Po piatom dni karantény v prípade bezpríznakového priebehu je možné negatívnym testom na nový druh koronavírusu karanténu ukončiť.

V prípade škôl po zistení nákazy v triede bude doba karantény päť dní, čo sa však týka iba nezaočkovaných detí, zdôraznil šéf úradu vlády.

Za uplynulý deň potvrdili testy nákazu novým druhom koronavírusu 9216 osobám, pred týždňom ich bolo 6454. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 81 chorých, o jedného viac než pred týždňom. Aktuálnou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 1.318.093 nakazených a 40.164 úmrtí.

Anglicko zo 7 na 5 dní

Anglicko skráti od pondelka dĺžku karantény pri nákaze koronavírusom zo siedmich dní na päť. Oznámil to britský minister zdravotníctva Sajid Javid, informuje agentúra DPA.

Javid pred poslancami Dolnej snemovne britského parlamentu povedal, že podľa údajov britského Úradu pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) približne dve tretiny ľudí pozitívne testovaných na ochorenie COVID-19 už koncom piateho dňa karantény nie sú infekční.

Podľa Javida tak od pondelka budú môcť nakazení covidom ukončiť karanténu na šiesty deň - po vykonaní dvoch antigénových testov s negatívnym výsledkom na piaty a šiesty deň izolácie.

Na základe doterajšieho usmernenia UKHSA ľudia v Anglicku museli ísť do izolácie na najmenej šesť dní od nástupu príznakov ochorenia alebo pozitívneho výsledku testu - podľa toho, čo bolo skôr. Karanténu bolo možnú ukončiť na siedmy deň po vykonaní dvoch antigénových testov s negatívnym výsledkom na šiesty a siedmy deň karantény.

Na Slovensku zatiaľ zostáva karanténa 10 dní, aj keď sa odborníci zhodli, že by sa mohla skrátiť aj u nás.

HELSINKI/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti