Omikron verzus bežná chrípka: Briti ich začínajú prirovnávať, Slováci sa musia mať na veľkom pozore

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Vlna omikronu môže vyzerať v každej krajine inak.

Nový variant koronavírusu omikron, ktorého počty prípadov stúpajú už aj na Slovensku, je podľa odborníkov miernejší, ale môže spôsobiť problémy iného druhu. Objavujú sa dokonca názory, že by sa pri ňom mohli zmierniť opatrenia, ako v prípade väčšej chrípkovej sezóny. Kritici však varujú, že omikron je oveľa nákazlivejší a môže byť rovnako nebezpečný pre nezaočkovaných ľudí ako predchádzajúce varianty.

Britský profesor Paul Hunter, odborník na infekčné choroby z Univerzity East Anglia, verejne uviedol, že omikron v Británii sa dá už prirovnať k bežnej chrípke a koronavírus sa tak môže stať endemickým. Krajina je podľa neho len krok od porazenia pandémie. Aktuálne totiž tvoria počty úmrtí na COVID polovicu miery očakávanej v roku so „zlou chrípkou“.

Krajiny menia stratégiu a hovoria o otváraní. Odborníci predpovedajú, aká bude vlna omikronu u nás

Hunter uvádza, že koronavírus bude každý rok slabnúť, pretože ľudia si vyvinú prirodzenú imunitu a nakoniec sa „z neho stane obyčajná nádcha, ktorá zabíja len veľmi zraniteľných“, cituje ho Daily Mail. „Hneď ako prekročíme vrchol omikronu, s výnimkou ďalšieho neočakávaného variantu, ktorý by mohol zvrátiť celý náš pokrok, budeme blízko k endemickému bodu,“ dodal profesor.

Pre porovnanie: V súčasnosti zomiera v Británii priemerne 130 ľudí na COVID denne. Minulý rok v januári 2021 to bolo viac ako 1300. Odborníci uvádzajú, že omikron je oveľa menej smrtiaci, a preto toto číslo bude naďalej klesať. Veľkú úlohu v tom jednoznačne zohráva vysoká zaočkovanosť obyvateľstva (vyše 71 percent). Na druhej strane, v rokoch 2017 - 2018, kedy zažívala Británia najhoršiu vlnu chrípkovej epidémie, zomieralo na vrchole denne 400 ľudí a takmer 300 ľudí v predchádzajúcom roku.

V Británii bola minulú zimu úmrtnosť na COVID na troch percentách. Tento rok klesla na 0,15 percenta. Sezónna chrípka má priemernú úmrtnosť 0,1 percenta, čo je 1 človek z 1000.

Na Slovensku máme v súčasnosti úmrtnosť na COVID podľa dostupných dát 1,2 percenta. 

Situácia na Slovensku je rozdielna

Kritici tejto teórie varujú, že koronavírus sa prenáša oveľa rýchlejšie ako chrípka, čo môže spôsobiť aj viac úmrtí. Navyše vlna omikronu môže vyzerať v každej krajine inak. Na Slovensku, kde máme 50-percentnú zaočkovanosť obyvateľstva, môže tento variant spôsobiť značné problémy, aj keď je miernejší.

Virológ Boris Klempa považuje tvrdenia, že omikron sa začína podobať chrípke za „nesprávne a nebezpečné“. „Bez očkovania a bez rôznych obmedzení by v súčasnosti žiadna krajina nezvládala COVID-19 ani zďaleka tak, ako bežne zvláda chrípku.“

Klempa uvádza, že aj keď je omikron miernejší, môže spôsobiť iné druhy problémov. Viac ľudí bude práceneschopných alebo v karanténe a môžeme pociťovať výpadky služieb. Navyše dôjde u nás určite k naplneniu nemocníc, čo pri chrípkovej sezóne nedochádza.

Dátový analytik Ivan Bošňák z Dáta bez pátosu je tiež skeptický. Porovnania omikronu s chrípkou sa mu nepáčia. „Chrípkové ochorenie v rokoch 2016/2017 spôsobilo alebo bolo spojené na Slovensku s celkovo 3804 úmrtiami. Málokto chrípku vníma ako nebezpečné ochorenie pre mnohé vekové skupiny. Omikron je problém pre starších a slabých spoluobčanov s mnohými inými ochoreniami. Porovnanie s chrípkou nie je vhodné.“

Riaditeľ odboru zdravotníctva Bratislavskej župy Tomáš Szalay tvrdí, že je predčasné hovoriť o tom, či omikron prinesie obrat v pandémii. „Iste, ideálny scenár je, ak sa z tohto ochorenia stane relatívne menej smrteľné, sezónne ochorenie ako je chrípka, s prevenciou v podobe jednej dávky vakcíny ročne pre zraniteľné skupiny,“ dodal.

BRATISLAVA/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti