Nový výskum o šírení covidu. Za veľmi krátky čas stratí až 90 percent schopnosti infikovať ľudí

Ilustračná snímka.
Zdroj: Motortion Films/shutterstock.com

Výskum zrealizovali britskí vedci.

Koronavírus príde o väčšinu schopnosti infikovať ľudí v prvých piatich minútach vo vzduchu, pričom po 20 minútach to je až 90 percent.

Vyplýva to zo štúdie výskumného strediska pre aerosóly na univerzite v britskom Bristole, ktorej závery prezentoval The Guardian.

Vírusové častice pri výdychu opúšťajú vlhké a na oxid uhličitý bohaté prostredie pľúc a horných dýchacích ciest a dostávajú sa do suchšieho vzduchu, kde rýchlo vysychajú.

Pokles úrovne oxidu uhličitého súčasne znamená prudký nárast hodnoty pH, a tak klesá kyslosť prostredia. Oboje narúša schopnosti vírusových častíc infikovať bunky ďalšieho človeka.

Rýchlosť, s akou vírusové častice vysychajú, je závislá na vlhkosti vzduchu. Pokiaľ je nižší ako 50 percent, čo je prípad väčšiny kancelárií a panelákových bytov, vírusové častice strácajú polovicu svojej schopnosti infikovať ďalšieho človeka počas piatich sekúnd.

Potom je pokles schopnosti napádať bunky pomalší, ďalších 19 percent sa stratí počas nasledujúcich piatich minút.

Pri vlhkosti 90 percent, ktorá zodpovedá sprchovému kútu, je pokles pozvoľnejší, 52 percent častí zostáva nakazených po piatich minútach a po 20 minútach ich je desať percent.

Naopak, čo sa týka infekčnosti vírusových častíc, teplota nehrá rolu, čo je v rozpore s doterajším presvedčením, že prenos je nižší za vysokých teplôt.

Správanie bolo rovnaké u všetkých sledovaných variant. Tím ešte neexperimentoval s variantom omikron, s tým by mali začať testy v nasledujúcich týždňoch.

Vírusové častice, ktoré vedci vypúšťali z trubičky v rôznom množstve, udržovali vo vzduchu medzi dvoma nabitými krúžkami od päť do 20 minút, pričom sa dala riadiť teplota vzduchu, jeho vlhkosť a intenzita ultrafialových lúčov.

BRISTOL/tvnoviny.sk

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti