Zaočkovaní sú, ale v COVID pase to nemajú. Slováci, ktorí sa dali zaočkovať v zahraničí, hlásia problém

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - František Iván

Nevedia im zaregistrovať tretiu dávku.

Len čo vláda ohlásila, že sa bude treba v niektorých situáciách preukazovať troma dávkami očkovania, vypukol jeden zanedbaný problém. Ľudia, ktorí mali prvé dávky v zahraničí, nevedia dostať tretiu dávku zo Slovenska do svojho COVID pasu. Zo špeciálnej adresy, ktorú zriadilo ministerstvo zdravotníctva na riešenie takýchto prípadov, chodí odpoveď, že je tento proces aktuálne pozastavený.

Nezáleží na tom, či ste sa dali zaočkovať v Amerike alebo v Európe. Problém s formalitami okolo očkovania v zahraničí, ktoré by malo pokračovať treťou dávkou na Slovensku, ste nám nahlásili mnohí.

Problém nie je ani zďaleka nový. Dominik nám preposlal e-mail ešte z októbra, ako mu nevedeli na ministerstve zdravotníctva pomôcť s uznaním jeho očkovania v Španielsku. Martina sa snaží mesiace komunikovať so štátom o americkom očkovaní celej svojej rodiny. S treťou dávkou na Slovensku preto zatiaľ čakajú.

Ministerstvo zdravotníctva zriadilo špeciálnu e-mailovú adresu pre očkovaných v zahraničí. Všetkým žiadateľom odtiaľ teraz chodí červeným písmom napísaná automatická odpoveď, že je aktuálne pozastavený.

Tento problém má aj ďalšiu vrstvu, Slovensko nemá presný štatistický prehľad o zaočkovaných obyvateľoch, keďže dáta o tých, ktorí dostali vakcínu v zahraničí, viaznu.

Viac sa dozviete z reportáže Martiny Törökovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti