Koronavírus v tehotenstve je spojený s komplikáciami, očkovanie nie, tvrdia vedci

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Očkovanie v tehotenstve má zásadný význam pre ochranu žien a detí.

Škótski vedci zverejnili jednu z prvých národných štúdií zameranú na koronavírus a očkovanie v tehotenstve. Podľa ich zistení nie je pre tehotné ženy a ich ešte nenarodené dieťa očkovanie nebezpečné, ale koronavírus áno, uvádza BBC.

Výsledky štúdie ukázali, že v prípade, ak sa žena nakazila covidom v pokročilom štádiu tehotenstva, častejšie sa vyskytli komplikácie súvisiace s pôrodom. Ak sa žena nakazila v ranom štádiu, teda v prvých mesiacoch, riziko nebolo také vysoké.

Vedci zároveň uvádzajú, že očkovanie proti koronavírusu je pre tehotné ženy bezpečné. Ochráni nie len ich životy, ale aj životy ich detí a výrazne zníži hroziace komplikácie.

Doktorka Sarah Stocková z Univerzity v Edinburghu tvrdí, že podľa získaných dát je zrejmé, že očkovanie v druhom stave nezvyšuje riziko komplikácií počas tehotenstva či pôrodu, ale koronavírus áno. „Očkovanie v tehotenstve má zásadný význam pre ochranu žien a detí,“ dodáva.

Súvisiaci obsah

Vedci v štúdii zverejnili aj údaje o perinatálnych úmrtiach (teda smrť plodu v maternici po 24 týždňoch tehotenstva alebo smrť dieťaťa v prvých 28 dňoch po narodení). Zistili, že úmrtnosť u detí, ktorých matky sa nakazili covidom, sa zvýšila. Išlo konkrétne o 23 prípadov z 1 000 pôrodov. Celkovo boli predčasné pôrody či úmrtia novorodencov častejšie u žien, ktoré sa nakazili covidom 28 dní alebo menej pred dátumom pôrodu. Väčšina komplikácií sa vyskytla práve u nazaočkovaných žien.

Toto zistenie porovnali s priemernou perinatálnou úmrtnosťou detí narodených v Škótsku bez ohľadu na to, či ich matka mala covid alebo bola zaočkovaná - teda 6 úmrtí z 1 000 pôrodov.

Od začiatku vakcinačného programu v krajine zaznamenali 4 950 prípadov nakazených žien počas tehotenstva, z toho bolo až 77 percent neočkovaných žien.

Zistilo sa, že pri ženách zaočkovaných počas tehotenstva je miera komplikácií veľmi podobná priemerným štatistikám. Odborníkov to uistilo o bezpečnosti očkovania počas tehotenstva.

EDINBURGH/Jana Habarová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti