Nemocnice si vydýchli, no čakajú na omikron. K bežným operáciám sa preto stále nedostanete

Ilustračná snímka.
Zdroj: Christoph Soeder/dpa via AP

Počet hospitalizácií klesá už niekoľko týždňov, no vyhraté nad koronavírusom nemáme.

Omikron na Slovensku udrie v plnej sile už o pár dní. Také sú očakávania odborníkov a na novú situáciu sa momentálne pripravujú aj nemocnice. Podľa doterajších správ táto mutácia koronavírusu síce nezahlcuje lôžka, no údaje zatiaľ pochádzajú z krajín, kde je vyššia zaočkovanosť ako u nás. S porovnávaním sú preto experti radšej opatrní.

Naďalej zostávajú obozretní a opäť rátajú aj s vyšším náporom na zdravotnícky systém. Aj preto je takzvaná biela medicína obmedzená. Tento režim vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský ešte v polovici novembra minulého roka počas vyvrcholenia delta vlny.

„Šéf rezortu vydal vtedy príkaz na obmedzenie tzv. bielej medicíny, teda plánovaných zákrokov, ktorých presun nebude znamenať zhoršenie zdravotného stavu pacienta. Nezmenený režim sa zachováva najmä vzhľadom na blížiacu sa vlnu variantu omikron,“ potvrdilo ministerstvo.

Úľava pred omikronom

Aktuálne je Slovensko v štádiu, kedy sa nemocniciam po kritickej tretej vlne uľavilo. Na jej vrchole začiatkom decembra sme v nich mali vyše 3 500 pacientov. Krajina tak bola v humanitárnej kríze, pre ktorú ministerstvo zdravotníctva stanovilo hranicu 3 200 hospitalizovaných s covidom.

Tento počet už pár týždňov kontinuálne klesá. Podľa aktuálnych dát bolo koncom pracovného týždňa obsadených menej ako 1 900 lôžok, teda o niečo viac ako polovica zo spomínaného vrcholu.

Lepšiu situáciu hlási aj naša najväčšia nemocnica. „Počet pacientov s ochorením COVID-19 hospitalizovaných v rámci Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) už niekoľko týždňov pomaly klesá. K včerajšiemu večeru bolo v UNB celkovo 154 pacientov s ochorením COVID-19, z toho 13 potrebuje napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu (UPV) a 19 na takzvanú high-flow ventiláciu (HF),“ približuje UNB.

Pre porovnanie, približne pred mesiacom tu bolo 320 pozitívnych pacientov, z ktorých 19 potrebovalo UPV a 38 HF.

Personálne kapacity aj zásoby do nadchádzajúcich týždňov majú pod kontrolou. „Čo sa týka nástupu ďalšej vlny spôsobenej variantom omikron, nemocnica má dostatok testov, liekov aj personálu na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti aj pre vyšší počet infekčných pacientov,“ dodáva UNB.

Súvisiaci obsah

Priaznivejší stav eviduje aj sieť AGEL, ktorá prevádzkuje dvanásť nemocníc. Vo všetkých zaznamenali zlepšenie alebo dokonca výrazné zlepšenie pandemickej situácie. Držia sa nastaveného režimu a všetky plánované operácie, ktoré si vyžadujú ústavnú starostlivosť, sú stopnuté.

„Zákroky jednodňovej zdravotnej starostlivosti sa v malej miere realizujú,“ informovala hovorkyňa siete Martina Pavliková.

V rámci nemocníc sa už stretli s omikronom, no stav pozitívne testovaných bol priaznivý. „Variant omikron sme zaznamenali vo Fakultnej nemocnici AGEL Skalica a to v dvoch prípadoch, pacienti však nevyžadujú hospitalizáciu,“ dodala.

Aj z Banskej Bystrice hlásia lepšie čísla. „Aktuálne máme v nemocnici hospitalizovaných 42 pacientov s ochorením COVID-19, čo je pokles oproti vrcholu tretej vlny, kedy sme ich mali 124,“ uvádza Ružena Maťašeje, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta.

Lekári sa podľa jej slov snažia robiť maximum pri ambulantnej a akútnej zdravotnej starostlivosti. Pri plánovaných výkonoch postupujú v zmysle nariadenia ministerstva.

Lockdown nie je riešením

Nemocnice už nemajú na prípravu veľa času. Dáta ukazujú, že štvrtá - alebo omikronová - vlna, sa už na Slovensku pomaly začína. Zvýšené počty infikovaných hlásia prvé okresy, problémový je najmä sever krajiny.

Časy, kedy počet ľudí v nemocniciach udával v jednotlivých okresoch obmedzenia opatrení, sú už zrejme za nami. Pravidlá sa budú deliť podľa očkovania.

Odborníci upozorňujú aj na to, že pri omikrone nie je riešením ani celoplošný lockdown. „Proti omikronu nefunguje. Skúsilo ho Holandsko a Dánsko, ale v podstate sú to jediné krajiny a aj v nich už skončil, prípadne o pár dni skončí. My sme v komfortnejšej situácii, vianočné sviatky sú už za nami, a tak lockdown nie je riešením,“ tvrdí analytik Ivan Bošňák.

Tvrdí, že ochrániť nás pred novým variantom môžu najmä štyri opatrenia, medzi ktoré patrí v neposlednom rade očkovanie. O tom, čo nás môže ochrániť, sa dočítate TU.

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti