Čo sa stane, keď vyprší COVID pas? Mnohých Slovákov to zastihne na letnej dovolenke

Čo bude, keď vyprší covid pas?
Zdroj: TV Markíza

Pôvodne mal platiť jeden rok, no napokon skrátili lehotu na deväť mesiacov.

COVID pas ako vstupenka do reštaurácie, kina, hotela či lietadla. Pôvodne mal platiť jeden rok. Variant omikron však zamiešal karty a platnosť preukazu skrátil na deväť mesiacov. Čo však potom? Mnohým vyprší v čase letnej dovolenky.

COVID pas je už viac ako pol roka súčasťou životov zaočkovaných. Tak, ako sa mení vírus, tak sa mení aj dĺžka platnosti preukazu.

Deväť mesiacov platí aj po tretej vakcíne. Ak vám po booster dávke naskočila ročná platnosť preukazu, tak pozor, vo februári sa automaticky prepne na deväťmesačnú. Mnohí však dostali tretiu dávku už v októbri a ich preukaz vyprší v júli. Je preto otázne, či majú plánovať letnú dovolenku.

Niektoré krajiny platnosť preukazu už skracujú, napr. v Rakúsku na šesť mesiacov. O rovnakej dobe platnosti uvažuje aj Taliansko.

Dobrou správou je, že krajiny ako Grécko, Portugalsko či Španielsko, by mohli ponechať deväťmesačnú platnosť COVID pasu. Aby tí, čo sa teraz preočkujú, stihli letnú turistickú sezónu. Všetko závisí od aktuálnej pandemickej situácie v danej krajine. Preto je teraz plánovať letnú dovolenku predčasné.

Viac sa dozviete z reportáže Moniky Grznárovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti