Španielsko má vyše 8 miliónov nakazených od začiatku pandémie

Hlavný hygienik Ján Mikas.
Zdroj: AP Photo/Felipe Dana

V Nemecku hlásia rekordnú týždňovú incidenciu.

Celkový počet ľudí, ktorí sa v Španielsku nakazili koronavírusom od začiatku pandémie, prekonal hranicu osem miliónov. Informovala o tom agentúra DPA.

Španielske ministerstvo zdravotníctva evidovalo za uplynulý deň ďalších 65 937 prípadov. Aj napriek aktuálne vysokej incidencii, ktorú spôsobil nový koronavírusový variant omikron, sa však miera obsadenosti nemocníc v uplynulých dňoch takmer nezvýšila.

Odborníci tvrdia, že za to môže relatívne vysoká zaočkovanosť obyvateľstva. DPA pripomína, že Španieli na rozdiel od iných krajín "nemajú žiadny väčší odpor" voči očkovaniu.

Premiér Pedro Sánchez v piatok dokonca zopakoval svoju verejnú výzvu pripraviť sa na prechod z pandémie do bežného života. Odborníci však varujú, že na takýto krok je zrejme ešte priskoro.

Zdroj: Matthias Balk/dpa via AP

Sedemdňová incidencia, teda počet potvrdených prípadov nákazy koronavírusom na 100-tisíc obyvateľov za uplynulý týždeň, dosiahla v Nemecku nový rekord od začiatku pandémie na úrovni 497,1. Vyplýva to z údajov Inštitútu Roberta Kocha, informovala v sobotu ráno agentúra DPA. Predošlý deň bola táto hodnota 470,6 a pred týždňom 335,9.

Za posledných 24 hodín v Nemecku zaznamenali 78.022 nových prípadov infekcie. Pred presne týždňom bol denný prírastok nakazených 55.889.

Podľa piatkovej správy RKI dosiahol počet ľudí v nemocniciach za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov 3,23, ide tak o mierny nárast oproti predchádzajúcemu dňu (3,09). Cez víkend sa tento údaj neaktualizuje. Toto číslo sa prvýkrát po niekoľkých dňoch opäť zvýšilo.

Údaje zverejnené v sobotu tiež ukázali, že za posledných 24 hodín v krajine zomrelo ďalších 235 ľudí v súvislosti s koronavírusom. Pred týždňom bolo úmrtí 286. Celkový počet úmrtí súvisiacich s pandémiou koronavírusu tak v Nemecku stúpol na 115.572.

BERLÍN, MADRID/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Nemecko

Dôležité udalosti