Odškodnenie po očkovaní je beh na dlhé trate. Právnik hovorí, čo potrebujete, ak chcete ísť na súd

Ilustračná snímka.
Zdroj: shutterstock.com/Chinnapong

Budete potrebovať veľa peňazí a trpezlivosť.

Dostať odškodné za vážne nežiaduce účinky po očkovaní je podľa právnika beh na dlhé trate. Štát síce prebral na seba zodpovednosť za nežiaduce účinky vakcín proti covidu, no rezort zdravotníctva odkázal ľuďom, že si odškodnenie musia vybojovať sami na súde.

Súdny znalec a právnik Peter Kováč vysvetľuje, čo potrebuje občan dokázať, keď chce žiadať odškodnenie za nežiaduce účinky vakcín. V prvom rade odporúča, aby nežiaduci účinok spontánne nahlásil Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv. Je podľa neho ideálne, ak ťažkosti pacienta zaznamená aj lekár.

„Treba si uvedomiť, že keď sa stanú dve veci po sebe, tak sa buď jedná o náhodný a nezávislý výskyt javov, alebo medzi prvým a druhým je príčinná súvislosť a ten druhý je následkom prvého,“ vysvetľuje Kováč.

Následne musí lekár dokázať, že došlo k zhoršeniu zdravotného stavu. To sa zistí lekárskym vyšetrením. Ak zhoršenie bolo preukázané v nejakom relevantnom časovom okne po podaní vakcíny, treba poukázať, že súviselo s podaním očkovacej látky.

„Súvislosť úmrtia s očkovacou látkou nie je jednoduché dokázať. Je niekoľko stupňov toho, ako sa vyjadrí regulátor. Používa výrazy: nepravdepodobná súvislosť, súvislosť sa nedá vylúčiť, súvislosť je možná, súvislosť je istá. Má to isté odstupňovanie. Dá sa to čiastočne určiť pitvou, ale v konečnom dôsledku od toho zavážia aj iné informácie,“ hovorí odborník. Podobne to môže byť pri účinkoch, ktoré neskončili smrťou. Lekár zrejme môže len konštatovať, či je súvis medzi účinkom a vakcínou možný.

Dôležitá je tiež závažnosť nežiaduceho účinku. Ak má pacient len bolesť v mieste vpichu alebo horúčku, odškodnený nebude. Nárok na kompenzáciu majú len tí pacienti, ktorí mali trvalé alebo dlhotrvajúce následky.

„Pri iných závažných nežiaducich účinkoch, ktorých výsledkom nebola smrť, je pravdepodobné, že bol pacient pre tieto komplikácie hospitalizovaný. Najčastejšie sa v súvislosti s očkovaním spomína tromboembolizmus (pľúcna embólia, trombózy, cievne mozgové príhody, srdcový infarkt) alebo zápal srdcového svalu. Títo pacienti majú teda správu z hospitalizácie, v ktorej je vyslovené podozrenie na priamu súvislosť prebiehajúceho ochorenia s očkovaním,“ vysvetľuje internista Milan Kulkovský.

V Rakúsku zverejnili zoznam nežiaducich účinkov po vakcíne, po ktorých majú ľudia nárok na kompenzáciu. Ide napríklad o anafylaktickú reakciu, myokartitídu, perikartitídu či syndróm kapilárneho úniku. Za tieto zdravotné problémy môžu ľudia dostať od tisíc eur. Ak musel byť pacient aj hospitalizovaný a mal pre to zvýšené náklady a prišiel o príjem, môže dostať až 20-tisíc eur.

O konkrétnych prípadoch rozhodujú lekári a právnickí experti. Ľudia sa tak nemusia sami obracať na súd.

Treba si pripraviť veľa peňazí a trpezlivosť

Lekár a právnik Kováč hovorí, že súdne konania trvajú na Slovensku dlho. Keby mal klienta, ktorý ide žiadať odškodnenie, povedal by mu, aby sa pripravil, že je to záležitosť na niekoľko rokov. „Bude to mimoriadne náročné čo sa týka času, psychiky aj nákladov,“ upozorňuje Kováč.

Celý proces komplikuje aj fakt, že Slovensko nemá špeciálnu úpravu pri vakcínach s výnimkou vakcín proti COVID-19.

V roku 2019 sa exministerka Andrea Kalavská chystala predložiť zákon, ktorý by odškodňoval rodičov detí, ktoré mali nežiaduce účinky po povinnom detskom očkovaní. V zákone by boli jasne vymenované účinky, za ktoré rodič dieťaťa dostane finančnú kompenzáciu. Štát by mal tak vytvorený mechanizmus, ako k týmto prípadom pristupovať. Rozhodovala by o tom komisia, teda nezávislí odborníci a nie ošetrujúci lekár pacienta. Kalavská nakoniec návrh nestihla prijať a jej nástupcovia sa k téme už nevrátil.

Aj lekár Kulkovský upozorňuje, že súčasťou rozhodovania by mal byť nezávislý odborník.

„Mnohé komplikácie očkovania možno ľahko objektivizovať vyšetreniami, napríklad spomínanú pľúcnu embóliu alebo zápal srdcového svalu. Horšie to bude pri posudzovaní takých ťažkostí pacienta, ktoré len sám subjektívne vníma, kedy žiaľ nemožno vylúčiť ani tendenčné správanie, teda simulovanie, predstieranie ochorenia. Bolo by naivné si myslieť, že by pri absencii kontrolných mechanizmov nevyužili špekulanti aj túto možnosť pre osobný zisk,“ upozorňuje Kulkovský.

Ľuďom radí, aby zbytočne nemíňali peniaze na advokátske služby.

„Nemožno vylúčiť, že sa objavia ponuky advokátskych kancelárií, ktoré budú aktívne vyhľadávať budúcich klientov s ponukou, že ich odmenou bude vopred definovaný podiel na vysúdenom odškodnení, teda žiadna platba vopred,“ dodáva Kulkovský.

O výške odškodného rozhodujú body

Ak sa už občan pustil do boja o vysúdenie odškodného a lekár mu vydá správu, v ktorej konštatuje možný súvis medzi očkovaním a ochorením, o výške kompenzácie rozhoduje bodový systém.

Lekár a právnik Kováč vysvetľuje, že škoda na zdraví sa nahrádza vo forme náhrady za bolesť a sťaženie spoločenského uplatnenia. Vypočítava sa podľa zákona, ktorý definuje niekoľko položiek. Lekár vyšetrí pacienta a zistí, ktoré z tých položiek sú u pacienta prítomné. Každá položka má pridelený istý počet bodov. To sa sčíta a vynásobí hodnotou bodu. Hodnota bodu sa každoročne prepočítava ministerstvom zdravotníctva. Výsledkom je presná suma, ktorá môže byť pacientovi vyplatená. Možné je aj odškodnenie nemajetkovej ujmy na zdraví v peniazoch.

Sumu musí pacientovi vyplatiť ten, kto ujmu spôsobil. V prípade vakcín proti COVID-u by to bol štát Slovenská republika.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti