Vedci objavili gén, ktorý chráni pred ťažkým priebehom covidu. Zdedili sme ho po neandertálcoch

2020_Reflex_20_02_P20_dnes_17_25__12.mp4
Zdroj: TASR/AP

Gén dokáže znížiť závažnosť priebehu koronavírusu až o 20 percent.

Vedci zo švédskej lekárskej univerzity Inštitút Karolinska objavili gén, ktorý dokáže znížiť závažnosť priebehu koronavírusu až o 20 percent.

Tento objav by mohol pomôcť farmaceutickým firmám s vývojom cielenejších liekov proti ochoreniu COVID-19.

Už predošlé štúdie zistili, že niektorí jedinci, prevažne európskeho pôvodu, nesúci určitú časť DNA, majú o 20 percent nižšie riziko ťažkého priebehu.

Vedci sa podarilo zistiť, že to ovplyvňuje úsek DNA s génmi, ktoré kódujú imunitný systém OAS1/2/3.

U ľudí s haplotypom (sada znakov získaná analýzou DNA) zaisťujúcim menšie riziko vážneho priebehu má celý tento segment DNA v chromozomálnom regióne 12q24.13 asi 75 kilobází (jedna kilobáza obsahuje tisíc báz DNA) pochádzajúcich od neandertálcov.

Vedci sa snažili zistiť, ktoré gény sú priamo zodpovedné za menšie riziko vážneho priebehu covidu.

Oblasť DNA, v ktorej pátrali, je plná početných genetických variantov. Aby identifikovali špecifický variant, museli svoju pozornosť obrátiť na jedincov s africkými predkami, ktorým chýba dedičstvo po neandertálcoch, a teda aj väčšina zmieneného úseku DNA objaveného u ľudí v Európe.

Nakoniec zistili, že ochranný variant génu rs10774671-G určuje dĺžku proteínu, ktorý je kódovaný génom OAS1.

Tento proteín je súčasťou vrodeného imunitného systému pre boj s vírusmi. Predošlé štúdie ukázali, že čím je tento proteín dlhší, tým má telo lepšiu ochranu proti koronavírusu SARS-CoV-2.

Dlhší proteín sa však objavuje aj u ľudí afrického pôvodu, kde sa vytvoril nezávisle bez odovzdania génov od neandertálcov.

„Skutočnosť, že jedinci afrického pôvodu mali rovnakú ochranu, nám umožnila identifikovať jedinečný variant v DNA, ktorý skutočne chráni pred ťažkým priebehom covidu,” uviedla hlavná autorka štúdie Jennifer Huffmanová z amerického VA Boston Healthcare System.

„Štúdia ukazuje, ako dôležité je zahrnúť ľudí s rôznymi predkami. Keby sme študovali len jednu skupinu, nemohli by sme uspieť v identifikácii variantu génu,” dodal spoluautor Hugo Zeberg.

Kým v Európe však tento jedinečný gén našli približne u tretiny ľudí, ktorí ho majú od neandertálcov, v Afrike ho nezávisle na tom má osem z desiatich osôb, uviedli vedci.

ŠTOKHOLM/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Gén

Dôležité udalosti