Analýza k možnosti povinného očkovania je hotová. Minister Lengvarský ju zajtra predstaví premiérovi

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR - František Iván

Proti povinnému očkovaniu sú viacerí ministri.

Vláda čelí ďalšiemu zásadnému rozhodnutiu. Na stole je opäť otázka povinného očkovania. Minister zdravotníctva k tomu sľubuje premiérovi doniesť vypracovanú analýzu. Nateraz je ale otázne, či na takýto krok bude politická vôľa.

Právna analýza k možnosti zaviesť povinné očkovanie je pripravená, tvrdil po stredajšom rokovaní vlády Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Minister zopakoval, že o téme sa diskutuje v expertnom kruhu, no definitívne rozhodnutie sa zrodí na politickej úrovni. „Ja osobne som naďalej za povinné očkovanie, minimálne v prípade vybraných rizikových skupín," povedal, spomenul pritom pracovníkov v rámci kritickej infraštruktúry či seniorov.


Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková, ktorá s Lengvarským na analýze pracovala, uviedla, že štúdia sa zaoberala celou škálou dôvodov, pre ktoré by bolo potenciálne možné zaviesť povinné očkovanie, z hľadiska zamestnania i veku. Ani Kolíková o záveroch nechcela byť konkrétna, prvý sa o nich podľa nej má dozvedieť premiér.

Analýza sa mala v zmysle schváleného uznesenia vlády zaoberať možnosťami zavedenia povinného očkovania proti ochoreniu COVID-19 a možnosti obmedzenia úhrady z verejného zdravotného poistenia za zdravotnú starostlivosť poskytnutú osobe s ochorením COVID-19, ktorá sa rozhodla dobrovoľne sa nezaočkovať proti tomuto ochoreniu.

Proti povinnému očkovaniu sú viacerí ministri, napríklad šéf rezortu hospodárstva Richard Sulík (SaS). Za bezpredmetnú otázku to v súvislosti s nástupom novej vlny omikron považuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), témou dňa z rovnakého dôvodu to nie je pre ministra financií a vicepremiéra Igora Matoviča (OĽANO).

BRATISLAVA/TV Markíza, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti