Liek, ktorý môže zmeniť hru v liečbe covidu. Paxlovid je účinný aj proti omikronu

Liek proti covidu Paxlovid od Pfizera
Liek proti covidu Paxlovid od Pfizera Zdroj: TASR/AP

Antivírusová tabletka preukázala schopnosť znížiť riziko hospitalizácie alebo úmrtia na vírus o 90 percent, ak sa užije na začiatku infekcie, ukazujú štúdie.

Perorálne podávaný liek Paxlovid od Pfizeru je účinný aj proti variante omikron. Ukázali to tri laboratórne štúdie, ktorých výsledky zverejnila firma, informuje Daily Mail. Paxlovid si objednalo aj Slovensko. K dispozícii by sme mali mať 32 100 dávok.

Ako funguje?

Výskum zistil, že Nirmatrelvir, aktívna zložka v lieku, môže účinne zabrániť replikácii vírusu, keď nájde hostiteľa a zabráni mu v ďalšej infekcii buniek. Jeho účinnosť proti omikronu je rovnaká ako proti predchádzajúcim kmeňom ako sú varianty beta a delta.

„Omikron sa ukázal ako impozantný a vysoko prenosný variant už aj tak škodlivého vírusu,“ uviedol odborný asistent na oddelení mikrobiológie na Icahn Mount Sinai doktor Kris White, ktorý vykonal jeden z testov.

„Tieto údaje naznačujú, že naša perorálna terapia COVID-19 môže byť dôležitým a účinným nástrojom v našom pokračujúcom boji proti tomuto ničivému vírusu a súčasným variantom obáv, vrátane vysoko prenosného omikronu,“ uviedol vedúci vedecký pracovník spoločnosti Pfizer Michael Dolsten.

Antivírusová tabletka preukázala schopnosť znížiť riziko hospitalizácie alebo úmrtia na vírus o 90 percent, ak sa užije na začiatku infekcie, dodal Dolsten.

Podľa odborníkov však stále platí, že najúčinnejšou ochranou a zároveň finančne najefektívnejšou je očkovanie.

Ako sa Paxlovid užíva?

Liečivo sa podáva v troch tabletových dávkach, ktoré sa užívajú dvakrát denne počas piatich dní. Riziková osoba ju má užiť po zistení, že sa nakazila vírusom, aby sa predišlo zhoršeniu jej stavu. Pacientovi by liek mal predpísať lekár a môže ho užívať doma.

Iné liečby, ako sú monoklonálne protilátky, sa môžu podávať výlučne v nemocničných zariadeniach.

Kedy bude dostupný pre slovenských pacientov?

Ministerstvo zdravotníctva ešte tesne pred Vianocami informovalo, že objednalo 32 100 balení lieku Paxlovid s účinnými látkami PF-07321332 a ritonavir. Lieky by mali byť na Slovensku dostupné v priebehu prvých troch mesiacoch tohto roka. Kedy presne by liek mohli užívať aj slovenskí pacienti? Oslovili sme rezort zdravotníctva, čákame na odpoveď.

Odborníci sa zhodujú v tom, že Paxlovid by mohol zamiešať karty a zmeniť hru v liečbe covidu na celom svete. Zabrániť tomu však môžu výrobné problémy.  V decembri spoločnosť Pfizer odhadla, že ani zďaleka sa jej nepodarí vyrobiť toľko liekov, ako je očakávaný dopyt.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti