Omikron by sa onedlho mohol objaviť v každej rodine. Lekár Sabaka radí, ako si ho liečiť doma

Ilustračná snímka.
Zdroj: Dan74/shutterstock.com

Počet prípadov tohto variantu na Slovensku postupne rastie.

Podobne ako v susedných a ďalších krajinách Európy, aj na Slovensku sa čoraz viac začína udomácňovať omikron.

V stredu (19. 1.) u nás totiž potvrdili ďalších 73 prípadov tohto variantu koronavírusu. Celkový počet sekvenáciou potvrdených prípadov je tak 127.

Je preto veľmi pravdepodobné, že už o pár dní takmer každý infikovaný novým koronavírusom bude mať tento variant. Ten sa v štátoch s vysokou zaočkovanosťou prejavuje ľahkým priebehom, čo znamená, že infikovaný s ním vo väčšine nebojuje v nemocnici, ale doma. Čo všetko teda potrebujete na domácu liečbu variantu omikron?

„Rozhodne to sú vitamíny C a D a tiež zinok. Tie môže užívať v bežnej dennej dávke každý,“ uviedol pre tvnoviny.sk infektológ Peter Sabaka.

Pre osoby, ktoré majú rizikové faktory pre ochorenie COVID-19 ako napríklad obezitu, cukrovku, chronické srdcové zlyhávanie, inú kardiovaskulárnu chorobu, chorobu obličiek, alebo vek nad 60 rokov, odporúča Sabaka mať poruke pulzný oxymeter na meranie saturácie kyslíka v krvi. Ak by hodnota prudko klesla, nemali by ste váhať zavolať sanitku.

Zároveň však túto skupinu ľudí upozorňuje na potrebu dať si čo najskôr spraviť PCR test. „Ak bude pozitívny, tak by dotyčný mal čo najskôr požiadať lekára o predpis lieku molnupiravir s obchodným názvom Lagevrio. Ten významne znižuje riziko ťažkého priebehu,“ vysvetlil.

Čoskoro by však mohli pacienti infikovaní omikronom siahnuť aj po ďalšom lieku. V dohľadnej dobe by totiž na slovenský trh mal prísť aj paxlovid, ktorý Peter Sabaka takisto odporúča.

Infektológ tiež podčiarkol jednu dôležitú vec. „Liečba sa musí začať najneskôr päť dní po tom, ako nastanú symptómy ochorenia. Keď s liečbou začnete neskôr, potom to už nefunguje,“ priblížil.

V prípade, ak by vás trápila zvýšená teplota, lieky ako ibuprofén nikdy nie sú na škodu. Aj tu však Sabaka dodal: „Ak však teplota nepresahuje hodnotu 38,5 stupňa, neznižoval by som ju. Horúčka sama osebe nie je škodlivá, skôr naopak,“ uzavrel.

Podľa hlavného hygienika SR Jána Mikasa zatiaľ nie je možné spoľahlivo stanoviť, či sa už variant omikron stal dominantným v tunajšej populácii. „S určitosťou to budeme môcť potvrdiť až na základe výsledkov sekvenácie dostupných v najbližších dňoch či týždňoch,“ uviedol.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) po stredajšom rokovaní vlády vyhlásil, že nárast prípadov variantu omikron spolu so zvýšeným nárastom potvrdených prípadov PCR testovaním znamená nástup vlny omikron.

BRATISLAVA/Robert Ďurkáč

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.