Omikron je už na Slovensku dominantný. Potvrdzujú to dáta zo súkromného laboratória

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Najviac prípadov je na východe Slovenska medzi deťmi.

Súkromná sieť laboratórií Unilabs zverejnila výsledky sekvenovania pozitívnych PCR vzoriek. Uvádzajú, že až 61 percent z nich sú pozitívne na nový variant omikron. Vo vlastnej režii sekvenovali 346 vzoriek.

Najväčšie zastúpenie má omikron medzi školákmi. Z pozitívnych detí od 12 do 17 rokov má až 81,5 percenta omikron. Z detí od 5 do 11 má nový variant 73 percent.

Z krajov dominujú Košický a Prešovský kraj. Súkromné laboratórium uvádza, že očakávajú, že ďalšia vlna bude mať rýchlejší nástup, ale rýchlejšie aj pominie. Predpokladajú, že zaočkovanosť a vysoká premorenosť, ktorá nás čaká, prispejú k imunite pred COVID-19.

„Je len otázkou času, kedy omikron úplne ovládne scénu. Našou výhodou ako Slovenska je, že práve vychádzame z delta vlny, a tak to snáď bez väčších škôd rýchlo prehrmí!“ okomentoval výsledky šéf Unilabs Peter Lednický.

Sieť súkromných laboratórií sa rozhodla z vlastnej iniciatívy sekvenovať vzorky, pretože si kládli otázku, ako je možné, že na Slovensku je iba 127 oficiálne potvrdených omikron prípadov.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti