Plne zaočkovaní ľudia Sputnikom V majú pri booster dávke tri možnosti

Ampulky s ruskou vakcínou Sputnik V.
Zdroj: TASR

Ak ich využijú, môžu cestovať v rámci Únie.

Denne pribúdajú tisícky ľudí, ktorí sa dali zaočkovať treťou tzv. booster dávkou proti ochoreniu COVID-19. Väčšina z nich je plne zaočkovaná vakcínami, ktoré odobrila Európska lieková agentúra (EMA).

Na Slovensku je však plne zaočkovaných aj 18 776 ľudí, ktorí sa rozhodli pre ruskú vakcínu Sputnik V. Do redakcie sa nám ozvala čitateľka, ktorá patrí medzi túto skupinu a chce si dať tiež tretiu dávku.

Keďže ide o iný typ vakcíny ako pri schválených EMA, zisťovali sme, čo zaočkovaní Sputnikom majú robiť. Keďže poslední dostali Sputnik V vlani v auguste, ich COVID pas platí do mája.

Lengvarský: Odporúčam podanie mRNA vakcíny

Ministerstvo zdravotníctva vydalo v decembri usmernenie, podľa ktorého ľudia zaočkovaní dvomi dávkami ruskej vakcíny si môžu vybrať medzi vakcínami od firiem Pfizer, Moderna alebo Janssen. Zatiaľ inú možnosť nemajú.

Potvrdil to po diskusnej relácii Na telo plus minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský v odpovedi na jednu z diváckych otázok. Divák sa zaujímal o to, či bude na Slovensku dostupná vakcína Sputnik Light, pretože sa odmieta očkovať mRNA vakcínou.

„Ak EMA schváli Sputnik, nevidím problém doviezť ho a očkovať ním. Sputnik je vektorová vakcína a všetky štúdie hovoria, že najúčinnejšia je kombinácia vektorovej a mRNA vakcíny. A preto odporúčam práve podanie mRNA vakcíny,“ zdôraznil minister.

Táto možnosť vybrať si medzi vakcínami platí aj pre ľudí, ktorí absolvovali očkovanie dvomi dávkami AstraZeneca. Aj takíto ľudia si môžu vybrať booster dávku z troch spomínaných.

Zdroj: MZ SR

EMA pár dni pred Vianocami podmienečne zaregistrovala vektorovú vakcínu Nuvaxovid od spoločnosti Novavax, ktorá by už bola piatou proti ochoreniu COVID-19. Očkovacia látka Nuvaxovid je založená na báze bielkoviny a je určená pre dospelých od 18 rokov.

Slovenská republika zakontrahovala 340-tisíc dávok a podľa aktuálnych informácií z Európskej komisie by na Slovensko mali prísť koncom februára.

„Keďže jej registrácia je podmienená a možnosti jej kombinácie sa preverujú, o ďalších krokoch budeme následne informovať. Viacerí odborníci odporúčajú využiť túto vakcínu ako tretiu dávku očkovacej látky. Proteínová vakcína je tiež odporúčaná pri autoimunitných ochoreniach,“ reagovali pre tvnoviny.sk z ministerstva zdravotníctva.

Podľa aktuálnych informácií doposiaľ dostalo booster len 40 percent dospelej populácie EÚ a 20 percent dospelých ešte vôbec nie je zaočkovaných proti COVID-19. Ako cituje liekovú agentúru ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti EMA zdôraznila potrebu základného očkovania, ako aj boosteru. Aktuálne vakcíny totiž do značnej miery znižujú riziko hospitalizácie aj proti omikronu.

Zdroj: TASR

Vakcínou Sputnik V sú zaočkovaní aj minister financií Igor Matovič i poslanec György Gyimesi. Kým vicepremiér sa odmietol vyjadriť k očkovaniu treťou dávkou, koaličný zákonodarca nám potvrdil, že ju absolvuje.

„Som rozhodnutý dať sa zaočkovať booster dávkou v marci, keď bude na Slovensku dostupná vakcína od Novavax,“ reagoval Gyimesi pre tvnoviny.sk

COVID pas a Sputnik

Ak by ľudia dvomi dávkami Sputniku chceli cestovať napríklad v rámci Únie, môžu mať problém. Ako nám potvrdila Ingrid Ludviková z tlačového odboru Európskej komisie na Slovensku, pokiaľ ide o zrušenie obmedzení voľného pohybu, členské štáty sú povinné akceptovať potvrdenia o očkovaní len tými vakcínami, ktoré majú povolenie na uvedenie na trh EÚ.

„Ak ste boli zaočkovaní vakcínou, ktorá nie je povolená v Únii, odporúčame vám pred cestou skontrolovať, ktoré vakcíny akceptuje príslušný členský štát,“ konštatovala.

Ludviková dodala, že na podávanie posilňovacích booster dávok sa podľa nariadenia o digitálnom COVID preukaze EÚ uplatňujú rovnaké pravidlá ako v prípade akýchkoľvek iných dávok očkovania.

Pozrite si reportáž, ktorú sme o vakcíne od Novavaxu odvysielali v Televíznych novinách.

BRATISLAVA/Zuzana Gálisová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti