Záujem o očkovanie po jesennom náraste znova klesol. Nový rok sa rozbieha pomaly

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

O tretiu dávku záujem je, za tri mesiace ju stihlo dostať viac ako milión Slovákov.

Za ostatné mesiace zaznamenalo Slovensko výrazný nárast, ale i pokles záujmu dospelých o očkovanie proti koronavírusu. Ukazujú to štatistiky z Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Pozreli sme sa bližšie na obdobie od začiatku októbra 2021 do polovice januára 2022. NCZI uvádza počty zaočkovaných prvou, druhou i treťou dávkou po jednotlivých týždňoch. Vyplýva z nich, že kým záujem o prvú dávku klesá, na očkovanie chodí týždenne desaťtisíce ľudí, ktorí si idú po svoju tretiu, teda posilňujú dávku.

Pri počte podaných prvých dávok vidieť výrazný záujem v mesiaci november. V októbri pribúdalo týždenne približne 10-tisíc prvoočkovancov nad 18 rokov, posledný novembrový týždeň ich bolo takmer 50-tisíc.

Výhody pre očkovaných

Práve začiatkom novembra sa začalo hovoriť o výraznejších výhodách pre zaočkovaných. V tom čase ešte platil COVID automat a rozdeľovanie okresov podľa rizikovosti. Konzílium odborníkov navrhlo, aby mali očkovaní v čiernych okresoch povolené napríklad ísť sa najesť do reštaurácie.

Od pondelka 22. novembra napokon zaviedli kontroly vo všetkých obchodoch okrem tých základných. Povinné bolo preukázať sa potvrdením o očkovaní alebo prekonaním ochorenia COVID-19.

Aj tieto avizované uvoľnenia mohli ľudí motivovať. Keď sme sa ich pred očkovacími centrami v dlhých radoch pýtali, prečo idú po prvú dávku práve teraz, odpovedali, že chcú slobodu alebo mať vstup do práce bez problémov. Práve vtedy totiž začínal platiť aj OTP režim pre vstup na pracoviská. Potrebné bolo očkovanie, pravidelný test, bez obmedzení boli aj ľudia po covide.

V decembri už začal záujem o očkovanie opäť klesať. V prvé dva januárové týždne pribudlo približne po 9 400 prvoočkovancov.

Medzi podanými prvými dávkami je započítané aj očkovanie jednodávkovou vakcínou Janssen.

Podávanie druhej dávky sa odvíja od podania prvej pri vakcínach Pfizer a Moderna. Dáta ukazujú, že sa ľudia prichádzali preočkovať s povinným odstupom minimálne štyri týždne.

Desaťtisíce tretích dávok týždenne

Na jeseň sa na Slovensku rozbehlo aj podávanie tretej dávky vakcíny proti koronavírusu. Ako prví ju opäť dostávali lekári, zdravotníci, ľudia z prvej línie a osoby s oslabenou imunitou.

Nasledovali záujemcovia podľa veku, koncom októbra sa už mohli registrovať aj starší ako 55 rokov. Netrvalo dlho a čakáreň sa otvorila pre všetkých nad 18 rokov. Odstup medzi kompletným očkovaním a posilňujúcou dávkou sa skrátil na tri mesiace. Stalo sa tak v polovici decembra.

V počte podaných tretích dávok dosiaľ evidujeme vrchol práve v treťom decembrovom týždni, teda týždni pred vianočnými sviatkami. Pre tzv. booster si vtedy prišlo 173-tisíc ľudí. V desaťtisícoch prichádzajú aj v tomto období, minulý týždeň sa zaočkovalo vyše 117-tisíc ľudí. Dokopy dostalo tretiu dávku viac ako 1,3 milióna ľudí.


Neočkovaných je stále viac ako 2,3 milióna ľudí, vakcínu dostalo viac ako 2,7 milióna. Hovoríme o časti populácie spolu s mladšími a deťmi do 18 rokov. Na Slovensku sa očkuje od 5 rokov.

Zaočkovanosť krajiny predstavuje okolo 53 percent. V Národnej stratégii očkovania proti COVID-19 je kolektívna imunuita stanovená na 60 percent, čo predstavuje približne 3 300 000 ľudí.

Súvisiaci obsah

BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti