Hygienici potvrdili, že medzi infikovanými omikronom sú aj ľudia s tromi dávkami

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Podľa štúdie sa omikronom môže nakaziť každý štvrtý s booster dávkou. Majú však ľahký priebeh, niekedy aj bez príznakov.

Na Slovensku dominuje nový variant omikron. Aktuálne je potvrdených 282 potvrdených omikron prípadov. Podľa hygienikov má nový variant 59-percentné zastúpenie.

Dominanciu omikronu potvrdzuje aj štúdia siete súkromných laboratórií Unilabs. Sekvenovali stovky vzoriek, ktoré odobrali vo svojich laboratóriách a až v 61 percentách potvrdili omikron. Odborníci sa zhodujú, že nás čakajú dni prudkého nárastu infikovaných. V niektorých sektoroch môže dôjsť až k výpadku pracovníkov.

Hygienici priblížili, akú anamnézu mali infikovaní.

Úrad verejného zdravotníctva sprístupnil informácie k štvrtku 20. januára, teda keď analyzovali len 127 potvrdených prípadov. Z nich bolo 15 ľudí s tromi dávkami vakcíny.

„Upozorňujeme, že vzhľadom na relatívne nízky počet sekvenovaním potvrdených variantov omikron môžu byť tieto dáta skresľujúce. Reprezentatívnejšie výsledky prinesú až robustnejšie dáta v nasledujúcom období,“ upozorňuje ÚVZ SR.

Variant omikron vzbudzuje obavy práve preto, že dokáže obísť aj dve dávky vakcíny proti covidu. Svet vrátane Slovenska preto už niekoľko mesiacov očkuje aj booster dávkou. Tretiu dávku dostalo na Slovensku skoro 1,3 milióna ľudí, čo je 24 percent z populácie.

To, že sa medzi infikovanými vyskytli aj ľudia s treťou dávkou, nie je nič nezvyčajné.

Dve dávky vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech poskytujú podľa anglickej štúdie iba 33-percentnú ochranu pred nákazou variantom omikron. Pred hospitalizáciou však chráni na úrovni 70 percent.

Vedci tiež zistili, že tretia dávka vakcíny opätovne zvyšuje účinnosť proti omikronu, ktorý je v súčasnosti najinfekčnejším variantom na 71 až 76 percent. Znamená to, že minimálne každý štvrtý s boostrom sa môže infikovať omikronom.

Zaočkovaní majú mierny priebeh

Podľa štatistík z vysoko zaočkovaných krajín má omikron miernejší priebeh ako delta variant. Ide však o krajiny, kde je väčšina občanov zaočkovaná. Aj Slováci s omikronom potvrdzujú to, že im nespôsobil ťažkosti. Aj oni boli však zväčša zaočkovaní dvoma dávkami.

Tí, ktorí mali príznaky, spomínali kašeľ, slabosť, únavu, bolesti kĺbov, nevoľnosť, nádchu a hnačky. Niektorí boli bezpríznakoví.

Bude potrebná 4. dávka?

Zatiaľ jedinou krajinou, ktorá očkuje už štvrtou dávkou je Izrael. Na Slovensku sa úrady ešte nevyjadrili, či k tomuto kroku pristúpime aj my.

Európska lieková agentúra zatiaľ nedala jasné stanovisko, či odporúča štvrtú dávku, pretože k nej nemá potrebné dáta. Pripúšťa, že vhodná by mohla byť pre ľudí s oslabenou imunitou. Pre týchto ľudí sú tri dávky nevyhnutnosť a štvrtá má byť braná ako booster. Bežnej populácii by tak zatiaľ mali stačiť tri.

Vedecké autority sa zaoberajú vývojom úplne novej vakcíny, ktorá by mohla byť účinná voči novým variantom.

BRATISLAVA/Katarína Kiššová

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti