Nepríjemné odhalenie vedcov. Deti, ktoré prekonali covid, sa častejšie potýkajú so zákerným ochorením

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com/Galina Sharapova

Opäť tak zdôrazňujú, že očkovanie je jedinou cestou.

Vedci z amerického Centra pre kontrolu a prevenciu ochorení (CDC) prišli so znepokojivými informáciami.

Ako informuje Huffington Post, prekonanie ochorenia COVID-19 má u detí priamu súvislosť s nárastom výskytu cukrovky.

Experti v štúdii skúmali dáta detí z dvoch veľkých tamojších databáz zdravotných poisťovní. Zaujímalo ich, ako si po zdravotnej stránke vedú ľudia do 18 rokov, ktorí prekonali covid, a tí, ktorým sa ochorenie zatiaľ vyhýba.

Na základe výsledkov možno povedať, že deti po koronavíruse čelia výrazne vyššiemu riziku, že sa u nich rozvinie cukrovka prvého alebo druhého typu.

„Mechanizmus toho, ako môže covid viesť k prejavom cukrovky, je pravdepodobne zložitý. Zrejme sa tiež líši podľa toho, či ide o cukrovku prvého alebo druhého typu,“ píšu vedci.

V prípade prvej analyzovanej databázy odhalili 166-percentný nárast rizika diabetu, u druhej to bolo „iba“ 33 percent. Aj na základe týchto dát vyplýva, že vakcína je kľúčom v boj proti tomuto vírusu.

Cukrovka sa prejavuje častým smädom a močením, hladom, rýchlym schudnutím či únavou. Medzi príznaky patria aj nevoľnosť, zvracanie a bolesti žalúdka.

Na Slovensku je pre deti vo veku 5-17 rokov určená len vakcína Comirnaty (Pfizer/BioNTech), pričom sa na očkovaní vyžaduje prítomnosť zákonného zástupcu alebo predloženie overeného splnomocnenia.

Ministerstvo zdravotníctva zároveň upozorňuje, že posilňovacia (booster) dávka vakcíny proti COVID-19 je aktuálne určená len pre osoby od 18 rokov (vrátane). Deťom sa aktuálne posilňovacia dávka nepodáva.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti