V laboratóriách potvrdili 155 nových prípadov variantu omikron na Slovensku

Korona prostitutky 2 KOMPLET_komplet_tvnoviny.mp4
Zdroj: TASR

Celkovo tak evidujeme 282 prípadov.

Na Slovensku pribudlo 155 nových pripadov omikronu. Pozitívne výsledky vzišli z vyhodnotených sekvenovaných vzoriek v laboratóriách ÚVZ v spolupráci s Vedeckým parkom UK v Bratislave a Biomedicínskeho centra SAV.

Aktuálne tak máme potvrdených celkovo 282 prípadov tohto variantu.

„Opätovne zdôrazňujeme, že výskyt prípadov omikronu v tunajšej populácii je vyšší, než uvedený konkrétny počet sekvenovaných vzoriek. Sekvenácia však dokáže poskytnúť náhľad do zastúpenia jednotlivých variantov v populácii, vrátane omikronu," vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

Ľuďom odporúča, aby sa dali zaočkovať proti COVID-19, respektíve absolvovali posilňujúcu tzv. booster dávku v odporúčanom čase. „Očkovaním sa významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19,“ konštatoval Mikas.

Omikron sa stal za pár dní dominantný

V decembri tvoril variant omikron necelých 0,6 percenta zo všetkých úspešne sekvenovaných vzoriek. V januári eviduje ÚVZ postupný rast potvrdených prípadov. Vo vzorkách odovzdaných v prvých dňoch mesiaca tvoril tento variant asi 13 percent úspešne sekvenovaných vzoriek.

Podľa Mikasa vo vzorkách, ktoré sekvenovali o týždeň neskôr to bolo až 30 percent a v tých z pondelka (17. 1.) a utorka (18. 1.) mal omikron 59-percentné zastúpenie.

Zdroj: angellodeco/shutterstock.com

„Výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek potvrdzujú stúpajúci trend variantu omikron. Z priebežných výsledkov možno konštatovať, že omikron sa stal dominantným v našej populácii. Očakávame, že ešte výraznejšie zastúpenie potvrdia budúce priebežné výsledky sekvenácie,“ dodal hlavný hygienik.

Vzhľadom na rastúci počet prípadov opäť upozornil na nevyhnutnosť osobnej ochrany bez ohľadu na očkovanie. Treba nosiť správne nasadený respirátor, v miestnostiach často a nárazovo vetrať, dodržiavajte dostatočný odstup od iných a priebežne si dezinfikovať ruky.

BRATISLAVA/tvnoviny.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sav

Dôležité udalosti