Ako sa darí zaočkovaným deťom? Tieto vedľajšie účinky evidujú úrady

Ilustračná foto.
Zdroj: TV Markíza

Vakcínu dostali na Slovensku tisíce detí.

Rodičov zvažujúcich, či dať zaočkovať svoje deti proti koronavírusu zaujíma, ako to zvládajú tie, ktoré už vakcínu dostali. Slovenské úrady zatiaľ evidujú tri oficiálne nežiaduce účinky.

Druháka Peťka očkovali proti covidu na sviatok Troch kráľov. Využil možnosť očkovania bez registrácie. Na budúci týždeň ho čaká už druhá dávka. Hovorí, že po očkovaní sa cítil dobre a nič ho nebolelo.

„Očakávala som maximálne teplotu a bolesť ruky. Teplotu nemal žiadnu a ruka ho ani nebolela. Iba keď ju zdvihol, mal mierne bolesti,“ hovorí Peťokova mama.

Dodáva, že keď to porovná s vedľajšími účinkami, ktoré mali s manželom po očkovaní oni, syn to znášal lepšie. Jej názor potvrdzuje aj pediatrička. Deti na vakcíny reagujú miernejšie ako dospelí.

„Vyskytuje sa slabosť a únava, bolí hlavička, bolesti v mieste vpichu sú oveľa zriedkavejšie ako u dospelých,“ vysvetľuje hlavná odborníčka ministerstva zdravotníctva pre pediatriu Elena Prokopová.

Tri hlásenia, z toho jedno závažné

Deti v Peťkovom veku, od 5 do 11 rokov, začali na Slovensku očkovať na sklonku minulého roka. Vakcínu začiatkom tohto týždňa dostalo asi 11-tisíc. Štátny úrad na kontrolu liečiv zatiaľ eviduje tri hlásenia o vedľajších účinkoch, z toho jedno závažné.

„Dve z nich sú nezávažné, a to bolesť v mieste vpichu a vyrážky na trupe. Jedno bolo závažné. Išlo o epileptický záchvat u pacientky s viacerými zdravotnými komplikáciami, ktorá je liečená na epilepsiu,“ priblížila hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemiková.

V nemocniciach od januára leží alebo ležalo s covidom 113 detí do 19 rokov, očkované nebolo žiadne. Pozitívny PCR test malo zas od začiatku roka vyše 46-tisíc detí a mladistvých do 18 rokov.

„Nemôžem povedať, že by som mala nejaké dieťa, ktoré by nemalo príznaky. Mávali niekoľko dní vysoké horúčky, upchatý noc, nádchy, zápaly spojoviek. Priebeh covidu je aj u nich príznakový,“ vysvetľuje pediatrička.

„To, či riziká prevažujú nad benefitmi, brala do úvahy EMA a iné národné významné agentúry. Jednoznačne sa priklonili k tomu, že benefity prevažujú nad potenciálnymi rizikami,“ tvrdí Matej Mišík, riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz.

„Nie je pravdou, že by očkovanie malo viac negatív ako pozitív. Nemôžeme povedať, že prekonanie infekcie je menej rizikové. Už teraz je dokázané, že očkovanie znižuje riziko zápalového syndrómu u detí a voľba jedného alebo druhého je na rodičoch. Tí si musia povedať, či doprajú dieťaťu imunitu po očkovaní alebo infekcii,“ dodáva Prokopová.

Z vyše 400-tisíc detí od 5 do 11 rokov sú zaočkované asi tri percentá. Ministerstvo to chce zvýšiť zapojením viacerých detských ambulancií. Prioritou sú ale stále seniori.

Téme sa venovala Zuzana Javorová.


BRATISLAVA/TV MARKÍZA

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Očkovanie

Dôležité udalosti