Niektorí seniori čakajú na bonusy zatiaľ márne. Mnohým chýba v systéme záznam o očkovaní

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR/AP

Problém môžu mať napríklad tí, ktorí sa išli zaočkovať bez oficiálnej registrácie.

Viacerým ľuďom chýbajú v štátnej databáze záznamy o tretej dávke, prípadne tam majú chybné údaje. Problém môžu mať napríklad niektorí, ktorí sa išli zaočkovať bez oficiálnej registrácie cez NCZI.

Naša diváčka Stanislava má 92-ročnú mamu v zariadení pre seniorov. Napriek tomu, že na začiatku decembra minulého roka dostala tretiu dávku vakcíny, poukážku na 300 eur doteraz nedostala.

„Bola preočkovaná v zariadení, kde žije. Vzhľadom na rok narodenia som si myslela, že by mohla prísť poukážka, ale zatiaľ sme nič nedostali,“ hovorí Stanislava.

Aj ministerstvo financií tvrdí, že najstarší by už poukážky mali mať. No problém, zdá sa, môže byť v tom, že takzvaný booster dôchodkyňa dostala od výjazdového očkovacieho tímu v domove. NCZI, ktoré posúva zoznamy rezortu financií totiž priznáva, že nie o všetkých podaných vakcínach vie.

„Môže ísť o individuálne prípady, keď bol občan na očkovaní bez registrácie alebo vakcinácia nebola zapísaná do systému,“ približuje hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Spúšťajú infolinku

Aj očkovacie centrá, lekári či mobilné očkovacie tímy by mali podané vakcíny zapísať do aplikácie E-zdravie. No riaditeľ arcidiecéznej charity v Košiciach, ktorá prevádzkuje viacero zariadení pre seniorov, rovnako hovorí, že ich klienti mali problém.

„Pomaly v každom domove sa našli ľudia, ktorí to nemali v poriadku. Chodili k nám tie mobilné jednotky, tam vznikli nejaké štatistické chyby. Niekedy chýbali údaje o prvej, niekomu o druhej aj tretej dávke. Ale naši ľudia kontaktovali NCZI a podarilo sa to vyriešiť,“ tvrdí riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach Cyril Korpesio.

Podľa našich informácií by mohlo byť ľudí, ktorým buď úplne chýbajú záznamy o očkovaní, alebo majú chybu napríklad v adrese či mene až niekoľko desiatok tisíc. Rezort financií preto spúšťa infolinku, na ktorej si budete môcť overiť, či na vaše meno alebo vášho príbuzného, už bol vystavený šek za očkovanie.

„V najbližších dňoch si budú môcť ľudia overiť, v akom stave je ich poukážka. Napríklad, kedy bol šek vystavený alebo kedy boli peniaze vyplatené. Na identifikáciu bude potrebné uviesť rodné číslo,“ približuje hovorkyňa Finančnej správy Martina Rybanská.

Ak vás v systéme nemajú alebo majú so zlými údajmi, o nápravu musíte požiadať NCZI. Buď cez infolinku, ktorá je ale často preťažená alebo cez ich formulár.

„NCZI každý podnet dôsledne skontroluje a zistí príčinu nahlásenej chyby. Ak chýba záznam z očkovania vo všetkých systémoch NCZI, pracovníci na základe predložených dokladov kontaktujú príslušné vakcinačné centrum a upozornia na chýbajúci záznam,“ uvádza hovorkyňa NCZI Alžbeta Sivá.

Každá chyba ale znamená, že k peniazom sa dostanete neskôr. Pošta už stihla vyplatiť prvých 100-tisíc poukážok. Všetci, ktorých malo ministerstvo financií na zozname ku koncu roka, by mali 300 eur dostať do konca februára.

„Ak poukaz už bol vystavený, a chce si občan overiť, kde sa nachádza, môže kontaktovať príslušnú poštu,“ vysvetľuje Iveta Dorčáková, hovorkyňa Slovenskej pošty.

„Ministerstvo poslalo pošte ešte v priebehu decembra pol milióna údajov, išlo o seniorov 60+, ktorí už mali tretiu dávku. Medzitým vznikol nárok na bonus u ďalších seniorov. Ďalšiu sériu údajov o očkovaných odošleme Slovenskej pošte v najbližších dňoch,“ dodáva hovorkyňa ministerstva financií Michaela Lovásová.

Čas zaočkovať sa treťou dávkou za 300 eur majú seniori ešte do konca januára. Následne bude ministerstvo posielať aj nižšie 200-eurové šeky.

Pozrite si reportáž Alexandry Danilov.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Bonus

Dôležité udalosti