Nezľaknite sa, ak pred vašou nemocnicou uvidíte nové veľké stany. Sú prípravou na omikron

Vykonávať sa v nich bude triáž pacientov.

Najbližšie týždne by mali pred nemocniciami stavať veľké stany ako prípravu na omikron. Určené budú výhradne pre covidových pacientov, aby odľahčili urgenty. Tie v prvých vlnách zažili nápor a miešali sa tam bežné akútne stavy s tými koronovými.

S kamerou sme sa prišli pozrieť pred centrálny príjem v bratislavskom Ružinove. Jeho primár Július Hodosy spomína, že na vrchole druhej a tretej vlny covidu to tu bolo mimoriadne náročné.

„Vtedy sme mali okolo 25 až 30 pacientov s covidom na urgentnom prijíme denne, v súčastnosti je ich možno do päť za deň,“ hovorí. Situácia na bratislavskom urgente je zatiaľ stabilizovaná, podľa primára to môže byť len ticho pred búrkou.

Na Slovensku sa už presadzuje nákazlivý omikron variant a nikto s istotou nevie, čo prinesie. Hovorí sa, že priebeh má o niečo miernejší, no očakáva sa naraz veľa nakazených, a teda aj veľký nápor na urgenty.

„Mám istý rešpekt, lebo neviem, čo čakať. Budeme sa musieť prispôsobiť. Je tam viac premenných, či sa ľudia zľaknú a prídu hneď do nemocnice, či primárna sféra bude fungovať, alebo či mi nevypadne personál,“ približuje Hodosy.

Ministerstvo zdravotníctva najprv ohlásilo, že kapacitu posilní budovaním núdzových poľných nemocníc, tento plán zatiaľ ale odkladá a nahrádza ho novým. Vladimír Lengvarský chce stavať takzvané triážne stany určené pre covidových pacientov.

„Ľudia, ktorí sa budú cítiť zle alebo budú mať príznaky, urobia si samotest alebo sa budú chcieť otestovať, navštívia triážny stan, kde zdravotnícki pracovníci zistia rýchlu anamnézu a podľa výsledku a stavu sa bude smerovať na štandardný urgent,“ povedal minister.

V stanoch tiež rovno zistia, či pacient potrebuje napríkald monoklonálne protilátky alebo antivirotiká. Personálnu posilu hľadajú v medikoch. Vláda preto schválila, že pomoc v nemocniciach sa im bude rátať ako prax. Cieľom je odľahčiť urgenty a obmedziť šírenie nákazy na centrálnych príjmoch, kde niekoľko hodín môže na vyšetrenie čakať pacient po úraze s tým covidovým.

Stany plánujú postaviť najprv pred najväčšími univerzitnými a fakultnými nemocnicami, neskôr aj v regiónoch, podľa potreby a situácie. Prvé by mohli začať vznikať na budúci týždeň, všetko bude závisieť od aktuálnej situácie.

Viac v reportáži Zuzany Javorovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pacienti

Dôležité udalosti