Hlavný hygienik skrátil domácu izoláciu pre infikovaných na päť dní

Vyhláška už vyšla vo vestníku.

Úrad verejného zdravotníctva skracuje od utorka (25. 1.) domácu karanténu pre osoby nakazené ochorením COVID-19 z desať na päť dní. Podmienkou je, že minimálne posledných 24 hodín nemajú žiadne príznaky.

Doba izolácie sa začína počítať odo dňa odobratia testu, ktorý mal pozitívny výsledok alebo od dňa, kedy sa u ľudí začali objavovať klinické príznaky ochorenia COVID-19.

Zdroj: MZ SR

Po jej skončení musia mať ľudia na verejnosti ďalších päť dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2. Deti v školách a školských zariadeniach môžu nosiť aj rúška, píše sa vo vyhláške hlavného hygienika, ktorá vyšla vo vestníku úradu vlády.

Dva režimy karantény

V prípade karantény osôb po úzkom konktante s pozitívnym človekom zavádza vyhláška dva režimy.

Ako informovala hovorkyňa ÚVZ Dáša Račková, karanténa pre neočkovaných a zaočkovaných dvomi dávkami, ak od poslednej uplynulo viac ako deväť mesiacov, bude tiež trvať päť dní. Nesmú sa však u nich počas posledných 24 hodín vyskytnúť príznaky znemožňujúce pracovnú činnosť.

Zdroj: MZ SR

„Už nebude na piaty deň potrebné ísť RT- PCR pri každom úzkom kontakte. O jeho vykonaní rozhodne ošetrujúci lekár, rovnako aj o postupe, ak sa počas karantény vyskytnú príznaky ochorenia COVID-19,“ doplnila.

Karanténa nebude povinná pre ľudí zaočkovaných troma dávkami, prípadne dvoma dávkami, ak od druhej neprešlo deväť mesiacov. Karanténu nemusia absolvovať ani ľudia, ktorí ochorenie prekonali pred menej ako 180 dňami a nemajú klinické príznaky.

Zdroj: MZ SR

„Na verejnosti však musia mať prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu po obdobie siedmich dní od posledného kontaktu s pozitívnou osobou. A to aj v prípade, ak sa od ostatných osôb v exteriéri nachádzajú viac ako 2 metre,“ vysvetlila.

V karanténe však zostanú, ak budú mať čo i len jeden klinický príznak COVID-19 alebo im ju nariadi ošetrujúci lekár, napr. ak ide o úzky kontakt s osobou v spoločnej domácnosti.

Medzi najčastejšie klinické príznaky patria zvýšená telesná teplota nad 37 stupňov, kašeľ, nočné potenie, únava, bolesti hrdla, bolesti hlavy, dýchavičnosť, strata chuti alebo strata čuchu, črevné a zažívacie problémy a pocit upchatého nosa.

Zmenila sa definícia úzkeho kontaktu

Úzky kontakt je kontakt osoby s pozitívnym na COVID-19, ak pri tomto kontakte nemali prekryté dýchacie cesty respirátorom FFP2 a

  • boli v priamom fyzickom kontakte alebo

  • boli od seba vo vzdialenosti menšej ako dva metre dlhšie ako päť minút alebo

  • boli v interiérovom alebo inak uzatvorenom priestore dlhšie ako päť minút alebo

  • osoby cestovali spoločne dopravným prostriedkom dlhšie ako päť minút.

Zdroj: MZ SR

Podľa vysvetlenia hygienikov, obdobie úzkeho kontaktu sa počíta dva dni pred odberom pozitívnej vzorky alebo od objavenia sa príznakov u pozitívnej osoby, ktorá je blízkym kontaktom.

Doma urobený Ag test posúdi lekár

Za pozitívneho bude po novom človek považovaný aj po vykonaní domáceho antigénového testu, ktorý však musí posúdiť jeho všeobecný lekár.

"Izolácia osoby pozitívnej na COVID-19 alebo karanténa osoby po úzkom kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19, ktorá nebola k dňu účinnosti tejto vyhlášky ukončená, sa ukončuje podľa doterajších predpisov," zdôraznila vyhláška.


BRATISLAVA/zg, TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti