Tehotné ženy počas covidu váhali, či sa dať zaočkovať. Rozhodovanie im uľahčia nové štúdie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Sériu svetových štúdií robili odborníci u žien v rôznych štádiách tehotenstva.

Mnohé tehotné ženy sa v pandemických časoch ocitli pred dilemou, a síce dať sa zaočkovať alebo nie. Dnes je už rozhodovanie ľahšie, lebo vo svete pribúdajú štúdie o bezpečnosti vakcín proti COVID-u pre tehotné ženy. Odborníci skúmali aj ich účinnosť.

Neočkovaných tehotných žien s vážnym priebehom v delte pribudlo. O skúsenostiach rozprávajú primári z Košíc aj Bratislavy.

„Mali sme mladú, 27-ročnú pacientku, ktorá bola v 25. týždni tehotenstva. V tomto prípade už bol stav taký vážny, že ležala u nás na umelej pľúcnej ventilácii skoro tri týždne,“ uviedol primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Jakub Hložník.

„Ukázalo sa, že problém je aj napriek tomu, že podľa veku by mali byť v poriadku. Imunitná odpoveď je u tehotnej trochu iná. Z pohľadu rizika infekcie a priebehu je najväčším problémom, ak mamička nemá žiadne protilátky a nebola s COVID-om v kontakte,“ dodal Martin Novotný, primár Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP v Košiciach.

Sériu svetových štúdií robili odborníci u žien v rôznych štádiách tehotenstva. Zapojili sa desiatky tisíc budúcich mamičiek. Účinnosť vakcín či vedľajšie účinky sú rovnaké ako pri ostatných ľuďoch.

„Najrobustnejšia kohorta sledovaných žien je pravdepodobne z USA, kde vyšla štúdia na vzorke 45-tisíc žien, ktorým boli podané vakcíny a nebol zistený zvýšený výskyt žiadneho závažného javu alebo komplikácie v tehotnosti, ani predčasné pôrody, ani vplyv na mŕtvorodenosť ani na zdravie detí,“ priblížil Jozef Záhumenský, prednosta II. gynekologicko-pôrodníckej kliniky Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Univerzitnej nemocnice Bratislava.

Štúdiu robili aj v Škótsku. „Ak bola tehotná nezaočkovaná, riziko hospitalizácie s COVID-om bolo 19 percent, ak bola zaočkovaná, tak päť percent,“ dodal Záhumenský.

U tehotných s COVID-om bez vakcíny bolo riziko smrti plodu pred pôrodom alebo po ňom viac ako dve percentá. U zaočkovaných neumrel ani jeden novorodenec.

Viac v reportáži Zuzany Holienčíkovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme štúdia

Dôležité udalosti