UNICEF: Pandémia spôsobila takmer neprekonateľné straty vo vzdelávaní detí

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Straty v učení v dôsledku zatvorenia škôl viedli k tomu, že možno až 70 percent desaťročných detí nie je schopných prečítať jednoduchý text.

Zatvorenie škôl v dôsledku koronavírusovej pandémie "až takmer nenapraviteľným spôsobom" naštrbilo proces vzdelávania detí na celom svete, vyhlásil v pondelok Detský fond OSN (UNICEF). Informovala o tom agentúra AFP.

Čiastočným uzatvorením škôl je podľa neho stále postihnutých viac než 616 miliónov žiakov a študentov. Okrem toho, že v mnohých krajinách je miliónom detí odopieraná šanca na získanie základných vedomostí a praktických zručností, malo prerušenie vyučovacieho procesu dosah na mentálne zdravie žiakov a vynaložilo ich väčšiemu riziku zneužívania. Mnohým tiež zabránilo v prístupe k jedinému "pravidelnému zdroju výživy," dodal UNICEF.

„Celkom jednoducho sme svedkami takmer nenapraviteľných strát v oblasti výučby detí,“ povedal riaditeľ UNICEF-u pre vzdelávanie Robert Jenkins vo vyhlásení skoncipovanom takmer dva roky od začiatku pandémie. Ako zdôraznil, "len opätovné otvorenie škôl nestačí", a vyzval na "intenzívnu podporu obnovy strateného vzdelávania".

„Straty v učení v dôsledku zatvorenia škôl viedli k tomu, že možno až 70 percent desaťročných detí nie je schopných prečítať jednoduchý text alebo mu porozumieť,“ upozornil Detský fond OSN. Pre porovnanie, pred pandémiou tento počet predstavoval v krajinách s nízkym a stredným príjmom 53 percent, píše AFP.

Napríklad v Etiópii sa deti naučili len "30-40 percent látky z matematiky, ktorú by sa naučili v prípade normálneho školského roka" na základnej škole, odhaduje UNICEF.

Výpadky vo vyučovaní však neobišli ani bohaté krajiny. V Spojených štátoch zaznamenali medzery v učení v niekoľkých štátoch, medzi ktoré patria napríklad aj Texas, Kalifornia či Maryland, upozornil UNICEF, organizácia OSN zaoberajúca sa ochranou a zlepšovaním životných podmienok a všestranného rozvoja detí.

ŽENEVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Covid-19

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.