Ak ste boli v kontakte s pozitívnym, na PCR test sa tak ľahko nedostanete. Omikron predlžuje čakaciu dobu

Ilustračná snímka.
Zdroj: Reprofoto: tvnoviny.sk

Plne očkovaní a tí, čo COVID prekonali, nemusia byť v karanténe, ak sú bez príznakov.

Karanténa po kontakte s pozitívnym sa začína dňom, kedy sa vám začnú prejavovať príznaky ochorenia. Bez ohľadu na to, kedy vám príde termín na testovanie a jeho výsledok.

„Ak mi v tom čase príde test, ktorý mi ukazuje pozitivitu, karanténa sa mi počíta stále od momentu objavenia klinických príznakov,“ uviedla hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) Daša Račková.

Karanténa po piatich dňoch pokračuje iba v prípade, ak sa necítite dobre. Svoj stav treba konzultovať s obvodným lekárom.

„V prípade, že posledný piaty deň takéto klinické príznaky nemám, nastavujem sa tak, že idem do pracovného procesu. Pre mňa je povinnosť, aby som naďalej nosil respirátor FPP2 bez výdychového ventilu na verejnosti,“ doplnila Račková.

Plne očkovaní a tí, čo COVID prekonali, nemusia byť v karanténe, ak sú bez príznakov. Izolácia po pozitívnom teste však platí pre všetkých, no z 10 dní sa skrátila na 5, ak ste bezpríznakoví.

Ďalšou zmenou je, že PCR test na piaty deň už nebude potrebný pri každom úzkom kontakte, o jeho vykonaní rozhodne ošetrujúci lekár. Aj napriek tomu sa už na termín čaká dlhšie.

S rozširujúcim sa omikronom rastie nápor na testovacie centrá. Najvyšší záujem o odbery je práve v Bratislave.

Počas vrcholu delta vlny dokázali laboratóriá na Slovensku vyhodnotiť 38-tisíc PCR testov denne, tieto kapacity dočasne vedia navýšiť na 44-tisíc. Ak ste boli v kontakte s pozitívnym, môže sa stať, že na termín si počkáte aj niekoľko dní.

Viac v reportáži Diany Bilousovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti