Lengvarský: Nezaočkovaní zamestnanci by sa mali testovať aj po 1. februári

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
Zdroj: TASR

Čísla pozitívnych každým dňom rastú.

Nezaočkovaní zamestnanci by sa mali na pracoviskách testovať aj po 1. februári. Po rokovaní vlády to pripustil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

Testovanie zamestnancov bola aj jednou z tém ústredného krízového štábu. Minimálne testovanie zamestnancov je jedenkrát za týždeň, každá firma má stanovené vlastné poriadky.

„Jednotlivé firmy sú na to pripravené a majú manuály, ako to zvládnuť tak, aby neohrozili chod najmä kritickej infraštruktúry,“ poznamenal Lengvarský.

Predpokladá, že predĺženie OTP režimu na pracoviskách sa udeje v súčinnosti s hlavným hygienikom.


Omikron silnie v celej krajine

Zástupcovia ministerstva komentovali aj aktuálnu epidemiologickú situáciu. Vlna variantu omikron podľa ich slov v krajine postupne silnie. Počty nakazených koronavírusom sa už v 14 okresoch strojnásobili.

Minister uistil, že pandemickú situáciu v súvislosti s variantom omikron pozorne sledujú. Variant už podľa jeho slov začal v krajine prevládať. „Zatiaľ nie je nápor na nemocnice, ale pripravujeme sa na tlak v testovaní aj na prípravu triážnych stanov,“ spresnil minister.

Rezort zatiaľ nevydal pokyn na vytvorenie triážnych stanov. „Tie, ktoré sú pred nemocnicami, sú pozostatky z druhej vlny,“ podotkol Lengvarský. Na účel triáže pacientov sa môžu okrem stanov vyčleniť aj budovy. V prvom kole by mali mať triáž pacientov najmä fakultné a univerzitné nemocnice a potom by malo byť vybratých 19 menších nemocníc. „Ak to bude potrebné, tak sa budú pripájať ďalší,“ tvrdí Lengvarský.

Súvisiaci obsah

V súčasnosti pribúda 8 500 prípadov denne. Minulý týždeň to bolo 3 500 prípadov. „Vidieť výrazný nárast vlny omikronu, vlna rastie po celom Slovensku,“ spresnil Mišík. V štyroch okresoch boli za posledných sedem dní pozitívne testované až dve percentá ich obyvateľov. Ide o Námestovo, Tvrdošín, Stropkov a Dunajskú Stredu. „Zatiaľ tu však nemáme výrazne výpadky ľudí zo zamestnania,“ uistil minister.

Podľa šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Mateja Mišíka zatiaľ klesajú počty hospitalizovaných pacientov s koronavírusom či ľudí na umelej pľúcnej ventilácii. Podľa jeho slov však rastú počty výjazdov sanitiek. K najvyššiemu nárastu došlo v Prešovskom.


BRATISLAVA/tvnoviny.sk, TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Koronavírus

Dôležité udalosti