Slovenské školy v "kóme": Do 10 dní môžeme mať doma až štvrtinu populácie

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Skrátená karanténa nám problém s omikronom nevyrieši.

Vlna omikronu je na Slovensku. Každý deň zaznamenávame vyššie počty nakazených. V stredu (26. 1.) sme opäť prekročili hranicu 10-tisíc pozitívnych za 24 hodín (konkrétne laboratóriá zachytili 13 840 prípadov nákazy koronavírusom). Medzi infikovanými nechýbajú ani deti z materských či základných škôl. To predstavuje pre Slovensko problém.

Podľa súčasného školského semaforu sa na Slovensku zatvára celá trieda, kde sa vyskytol minimálne jeden pozitívny prípad. To znamená, že do izolácie idú aj ostatné deti, ktoré sú zdravé a s nimi musí zostať doma rovnako zdravý rodič. S pribúdajúcimi pozitívnymi prípadmi bude takýchto domácností oveľa viac. Väčšina rodičov si musí vybaviť OČR-ku a podľa nových opatrení zostať v skrátenej päťdňovej karanténe.

Analytici z Dáta bez pátosu uvádzajú, že do 10 dní budeme mať týmto systémom v krajine „doma“ až 25 percent populácie, čo je asi 1,5 milióna obyvateľov a postupne sa tak zatvoria všetky školy.

Úrad verejného zdravotníctva síce skrátil domácu karanténu pre nakazené osoby ochorením COVID-19 z 10 na 5 dní (platí aj v prípade úzkeho kontaktu), ale v školstve to stále znamená zatváranie celých tried. Výnimku majú iba zaočkované deti po druhej dávke alebo tí, čo koronavírus už prekonali.

Klinické príznaky ochorenia COVID-19 sa rozšírili. Prečítajte si, kedy sa treba izolovať od ostatných

Podľa údajov ministerstva školstva sa zatiaľ vyučuje v dostatočnej miere. „Vďaka našim opatreniam sa nám darí udržať bezpečné prezenčné vyučovanie pre viac ako 82 percent tried,“ uviedol minister Branislav Gröhling.

Zo štatistík vyplýva, že pozitívne testovaných je 2,7 percenta všetkých zamestnancov škôl a menej ako 1,9 percenta všetkých žiakov. „Čo i len otvárať diskusiu o plošnom zatvorení škôl nie je na mieste. Nie je to efektívne riešenie, ako sa nám už niekoľkokrát potvrdilo. Náš systém je nastavený dobre,“ uzavrel minister školstva.

Analytici z Dáta bez pátosu vidia problém inde. Tvrdia, že Slovensko sa pre školy môže ocitnúť v "kóme". Otázkou totiž nie je počet pozitívnych, ale počet detí, ktoré musia zostať následne doma s rodičmi zo dňa na deň. Podľa štatistiky pozitívnych detí a izolovaných žiakov z pondelka (17. 1.) je pomer 1 : 10. Ak s izolovaným zdravým dieťaťom zostáva doma jeden rodič, pomer sa zvyšuje na 1 : 20. To znamená 20-krát viac izolovaných ako pozitívnych.

KRAJINA SO ŠKOLAMI V KÓME - ALE NIE KVÔLI OMICRONU Problém: Na Slovensku budeme mať do 10 dní kvôli DIVNÉMU systému...

Uverejnil používateľ Dáta bez pátosu Utorok 25. januára 2022

Dáta hovoria jasne. K pondelku (24. 1.) bolo za posledných 10 dní pozitívnych 12-tisíc detí do 15 rokov. Z nich asi osemtisíc škôlkarov a školákov od 4 - 12 rokov. K nim pribudne doma jeden zamestnaný rodič. „Do izolácie išlo 10-krát viac ich spolužiakov a to je už 80-tisíc. Spolu s rodičmi, ktorí sa o nich starajú, je to približne 160-tisíc ľudí,“ uvádzajú analytici z Dáta bez pátosu.

Každý deň budú pribúdať ďalšie deti, k tomu zatvorené triedy a rodičia na OČR. Podľa analytikov tak postupne môžeme mať do 10 dní doma asi 1,5 milióny obyvateľov. Hrozí, že so zvyšujúcim sa počtom zatvorených tried sa zatvoria celé školy a škôlky a začne sa tak diať už budúci týždeň v stredu (2. 2.). „Pritom z milióna ľudí bude mať za posledných 10 dní pozitívny test asi len 40 až 50 000 detí a ich rodičov,“ uvádza Dáta bez pátosu na Facebooku.

Úrad verejného zdravotníctva SR po konzultácii s ďalším odborníkmi nateraz neplánuje meniť definíciu úzkeho kontaktu pre účely vyučovania.

„Prax nám ukazuje a potvrdzujú to aj pediatri, že počet pozitívnych detí v jednom kolektíve narastá zo dňa na deň,“ uviedli z odboru komunikácie.

Systémom zatvárania tried sa doma zbytočne ocitnú zdravé deti, a tým pádom aj ich rodičia, teda zdraví zamestnanci v rôznych odvetviach. Spýtali sme sa preto rodičov, ako toto opatrenie vnímajú oni.

Rodičia chcú mať otvorené školy aj pri zhoršení situácie, ukázal prieskum ministerstva

Anketa

Peter z východného Slovenska je síce za skrátenie karantény, ale nesúhlasí so zatváraním celých tried. Z vlastnej skúsenosti tvrdí, že spolužiaci jeho dcéry boli nakazení vždy maximálne dvaja v triede, ostatní „zdraví“ museli prejsť na online vyučovanie. Chcel by, aby sa otestované deti, nielen tie, ktoré spadajú do výnimky, mohli ďalej učiť.

Jana z Bratislavy je tiež spokojná so skrátením karantény, ale najlepšie by bolo deti pravidelne testovať, aby sa triedy nemuseli zatvárať.

Andrea nám napísala, že, naopak, päťdňová karanténa nie je dostatočná. Pri 10-dňovej mala aspoň istotu, že do kolektívu sa vrátia neinfekčné deti. Do karantény by však mal ísť iba pozitívny žiak a súhlasila by s intenzívnym testovaním žiakov v triede, kde sa vyskytol pozitívny prípad.

Janka zo stredného Slovenska: „Len nech deti chodia do školy. Ja dávam aj deti očkovať, som aj za testovanie a opatrenia dodržujeme,“ uviedla.

Barbora z Nitry považuje skrátenie karantény za správny krok, ale každý by sa mal pred nástupom do školy otestovať. Súhlasí s nastavením školského semaforu, ako to je po novom od 25. 1. 2022.

Návrh na zmenu

Príklad by sme si mohli vziať zo zahraničia. Napríklad v Českej republike nezatvárajú celé triedy, pravidelne dvakrát za týždeň deti testujú a v prípade pozitívneho žiaka ide do karantény len on. Jeho okolie sa pretestuje a môže pokračovať vo vyučovaní. Podobný systém majú nastavený aj v Rakúsku.

Vo Veľkej Británii mali na vrchole vlny omikronu za 7 dní spolu 1,3 milióna pozitívnych osôb. Z obavy narušenia ekonomiky skrátili 10-dňovú karanténu na 7 dní, potom na 5 dní. Na školách išiel do izolácie iba pozitívny žiak/žiaci a jeho najbližšie okolie (spolusediaci). Ostatní po AG teste zostali v škole. Podobné systémy majú viaceré krajiny v Európe.

Analytici preto navrhujú na Slovensku zúženie okruhu okolo nakazeného a obmedzenie radikálnej definície blízkeho kontaktu u žiakov. „Tým by išlo do izolácie nie 10-krát viac spolužiakov, ale asi len dvoj- až trojnásobok počtu pozitívnych žiakov,“ uvádzajú.

Veľké plus by bolo aj overovanie pozitívnych AG testov PCR testami. Viac žiakov by sa mohlo vrátiť späť do školy. Menej zatvorených tried by znamenalo nezatváranie celých škôl či škôlok. Analytici totiž predpokladajú, že už tento piatok (27. 1.) bude napríklad v Bratislavskom kraji zatvorených okolo 750 - 1000 tried. Takýmto tempom by to bolo o týždeň 1500 tried.

Situáciu sledovala aj redaktorka spravodajstva Monika Grznárová.


Aktuálne opatrenia v súvislosti so skrátenou karanténou si môžete pozrieť nižšie:

AKTUALIZOVANÝ ŠKOLSKÝ SEMAFOR Vzhľadom na vydanie novej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva platí, že ak niekto od...

Uverejnil používateľ Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR Utorok 25. januára 2022
BRATISLAVA/Jana Habarová

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti