MAPA: Krajiny Európy, ktoré rušia protipandemické opatrenia. Vysoká zaočkovanosť ich oslobodzuje

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: Shutterstock.com

Mnohé z nich už prekonali aj vrchol vlny omikronu.

Európa sa začína spamätávať. Niektoré krajiny už prekonali vlnu koronavírusového variantu omikron a vďaka ich vysokej zaočkovanosti obyvateľstva si môžu dovoliť uvoľňovať protipandemické opatrenia. Niektoré z nich dokonca razantne.

Zatiaľ čo na Slovensku sa k vrcholu omikronovej vlny ešte len dostávame a počty nakazených sa každým dňom zvyšujú (za štvrtok až 14 252 prípadov za 24 hodín), Dánsko plánuje už budúci týždeň zrušiť všetky opatrenia, a to aj pre nezaočkovaných.

Výrazne plánujú uvoľniť opatrenia aj Írsko, Španielsko, Veľká Británia a ďalší. Podrobne sme ich zobrazili na mape Európy.

Zdroj: TVNOVINY.sk

Dánsko

V Dánsku je zaočkovaných 80,9 percenta obyvateľstva. Aj napriek tomu, že denne pribúda vysoký počet pozitívnych prípadov koronavírusu, môžu si dovoliť uvoľniť opatrenia. A to všetky. Plánujú to už od 1. februára, informuje agentúra Reuters.

Minulý týždeň zaznamenali rekordný počet pozitívnych, ale zdravotnícke úrady odhadujú, že 30 až 40 percent ľudí, ktorí majú pozitívny test a nachádzajú sa v nemocnici, je hospitalizovaných z iného dôvodu, ako sú komplikácie spojené s ochorením COVID-19.

V krajine sa tak otvoria aj nočné kluby, podniky budú predávať alkohol aj po 22.00 h a zákazníci sa nebudú musieť preukazovať očkovacím preukazom. Ľudia nebudú musieť nosiť ani rúška. Jedinou výnimkou bude testovanie a izolácia po príchode do krajiny zo zahraničia.

Slovenské školy v „kóme“: Do 10 dní môžeme mať doma až štvrtinu populácie

Spojené kráľovstvo

Veľká Británia patrí do prvej desiatky najzaočkovanejších krajín v Európe (viď rebríček) – až 85,1 percenta populácie je plne zaočkovaných. Vláda minulý týždeň tiež rozhodla o uvoľňovaní opatrení. Napriek vysokému počtu prípadov nákazy zrušia väčšinu pandemických obmedzení. Ukázalo sa totiž, že počet hospitalizovaných je nižší, ako sa pôvodne obávali.

Anglicko od 27. januára ruší nosenie rúšok či prácu z domu. Pre vstup do nočných klubov či na veľké zhromaždenia už nebude nutné preukazovať sa COVID preukazom. Premiér Boris Johnson chce časom zrušiť aj povinnú karanténu. Regionálne vlády Škótska, Walesu a Severného Írska sú však v uvoľňovaní trocha opatrnejší a stanovujú si vlastné pravidlá.

Veľkú Británia nasleduje aj Írsko (zaočkovanosť 77,4 percenta populácie).

Holandsko

Zaočkovanosť v Holandsku je 70,6 percenta. V krajine hlásia oveľa menej hospitalizovaných pacientov ako v predošlých vlnách. Holandská bary, reštaurácie i múzeá sa v stredu (26. 1.) opäť otvorili pre verejnosť. Obmedzila sa iba kapacita a po 22.00 h sa kontrolujú COVID preukazy. Otvorili sa aj kiná, divadlá a športové podujatia.

Taliansko, Belgicko a Španielsko

Taliansko so zaočkovanosťou 76,9 percenta populácie uviedlo, že dosiahlo vrchol vlny omikronu a klesajúce počty hospitalizovaných. S tým príde aj uvoľňovanie opatrení rovnako ako v Španielsku (zaočkovanosť 80,8 percenta) a Belgicku (zaočkovanosť 76,6 percenta), kde oznámili zrušenie niektorých obmedzení už minulý týždeň. V Belgicku od piatku (21. 1.) otvorili bary aj reštaurácie do polnoci a rovnako povolili aj vnútorné športové aktivity.

Francúzsko

Vo Francúzsku (zaočkovanosť 76 percent) síce v utorok (25. 1.) zaznamenali rekordný denný počet nových prípadov koronavírusu, ale v nemocniciach leží na JIS o polovicu menej pacientov ako v predchádzajúcich vlnách.

Minister zdravotníctva Olivier Véran pre Guardian uviedol, že vrchol omikronu by mali dosiahnuť v najbližších dňoch a premiér Jean Castex oznámil harmonogram postupného zrušenia obmedzení od 2. februára.

COVID preukaz by umožnil zrušenie limitov na kapacitu publika pre športové či kultúrne podujatia a práca z domu už nebude povinná. Zruší sa aj povinnosť nosenia rúšok v exteriéroch.

BRATISLAVA/Jana Habarová

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Európska únia

Dôležité udalosti