Blížime sa k stropu: Kapacity PCR testov môžeme naplniť už o pár dní

Ilustračná foto.
Zdroj: TASR/AP

Ministerstvo zdravotníctva prezradilo, aké je naše denné maximum.

Vlna omikronu na Slovensku silnie a pozitívnych na koronavírus pribúdajú denne tisícky. Uplynulý deň sme zaznamenali viac ako 14-tisíc infikovaných, deň predtým o niečo menej. Hovoríme o prípadoch, ktoré odhalili PCR testy. A práve ich kapacity sa postupne napĺňajú. Podľa niektorých odborníkov potrvá iba pár dní a kapacity odberných miest budú naplnené na maximum.

Údaje ministerstva zdravotníctva ukazujú, že predošlé dni vyhodnotili laboratóriá 23 až 32-tisíc PCR testov. Tieto počty postupne rastú. Minulý týždeň sme sa pohybovali pri počtoch okolo 18 až 20-tisíc. Priblížili sme sa tak k maximálnemu počtu ľudí, ktorých dokáže štát otestovať za jeden deň.

No podľa rezortu ešte kapacity dostačujú. „Na PCR testovanie je k dispozícii denné maximum približne 42 000 PCR testov, ktoré vieme navýšiť o ďalších 8 000 PCR testov za deň,“ konkretizovala hovorkyňa Zuzana Eliášová s tým, že odberných miest, ktorých ľudia navštevujú, je po celom Slovensku 201.

Podobne ako iné štáty, aj Slovensko počíta s tým, že v rámci najvyššej vlny omikronu bude musieť štát veľmi zodpovedne prehodnocovať postup pri PCR testovaní a prihliadať na denné kapacity.

Už o pár dní

Epidemiológ Martin Pavelka upozorňuje, že vzhľadom sa zhoršujúci sa stav môžeme kapacity v PCR testovaní naplniť už v najbližších dňoch. Ak podľa neho testovacie kapacity nenaplníme v týchto dňoch, „do týždňa sme tam“.

„Máme variant, ktorý sa šíri dosiaľ najrýchlejšie. Prípady sa na Slovensku zdvojnásobujú každých šesť dní. Takýto rýchly rast sme nezaznamenali nikdy počas tejto pandémie. A bude sa to zrýchľovať ešte viac,“ opisuje odborník.

Dodáva tiež, že doplniť testovanie tak, aby sa k nemu dostal úplne každý, kto to potrebuje, nedokáže žiadna krajina. Ani bohaté krajiny nedokážu dopyt uspokojiť. Pri tak rýchlo šíriacom sa variante to fyzicky nie je možné.

Nie je teda vylúčené, že dostať sa na PCR test bude náročnejšie. Aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pripomenul, že ho nemusí absolvovať každý, u koho to bolo iba pred časom automatické. Platí to napríklad pre zaočkovaného, ktorý sa stretol s pozitívnym.

Nejde o zlé čísla

Úroveň PCR testovania na Slovensku nevidí čierno ani analytik Ivan Bošňák z iniciatívy Dáta bez pátosu.  Dobrou správou podľa neho je, že kapacity sa na Slovensku počas posledných týždňov navýšili.

„Dokonca sa zvýšili v postihnutých okresoch a intenzívne sa testujú aj skupiny, ktorých sa to najviac týka. Teda rodiny s deťmi či starší ľudia alebo pozitívni po antigénových testov. Máme výsledky rýchlo a vieme ich rýchlo vyhodnocovať,“ hovorí.

To, čo väčšinu okresov môže čakať, ukazuje na príklade výrazne zasiahnutého Námestova. „Ak bude 60 percent z testovaných pozitívnych, tak na Slovensku uvidíme aj 20-tisíc pozitívnych prípadov za deň,“ hovorí.

Za dôležitejšie považuje pozrieť sa na to, koľko ľudí sme dokázali otestovať za týždeň či od začiatku januára. Napríklad minulý týždeň vykonali zdravotníci 119 177 odberov a od začiatku mesiaca do stredy (26.1.) je počet vykonaných PCR testov viac ako 362-tisíc. „A to vôbec nie je zlé číslo,“ dodáva.

Viac sa dozviete z reportáže Zuzany Holienčíkovej.


BRATISLAVA/Rebeka Kosečeková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Testovanie

Dôležité udalosti