Oravu naplno zasiahla štvrtá vlna: Miera pozitivity je vysoká, testovacie miesta nestíhajú

Oblasť Oravy zasiahla aj štvrtá vlna. Infikovaní už vplývajú na chod firiem a záťaž nemocnice
Zdroj: TV Markíza

Výpadky zamestnancov už výraznejšie cítia podnikatelia aj niektoré úrady.

Za posledný týždeň 700 až 1000 nakazených denne - to je bilancia na Orave. Počet pozitívnych prípadov tak aj v štvrtej vlne pandémie najrýchlejšie rastie v okresoch Námestovo a Tvrdošín. Výpadky zamestnancov už výraznejšie cítia podnikatelia aj niektoré úrady, miera pozitivity je vysoká, testovacie miesta už nestíhajú.

„Rastúci trend má od začiatku roka okres Námestovo, kde je chorých tento týždeň 2,7 percenta obyvateľov,“ uviedla Mária Varmusová, regionálna hygienička z Dolného Kubína. To je v porovnaní so zvyškom Slovenska aj násobne vyšší podiel.

V priemyselnom areáli v Nižnej pociťuje výpadky zamestnancov už viacero firiem. Vo fabrike, kde vyrábajú špeciálne klávesnice a plastové výlisky pre kozmetický a automobilový priemysel, chýba 25 percent zamestnancov. Podľa hygieničky začínajú pomaly rásť aj čísla v Dolnom Kubíne.

V porovnaní s minulým štvrtkom zaznamenala nemocnica v Trstenej 130-percentný nárast počtu covidových pacientov. „V takomto istom asi percentuálnom podiele idú aj zamestnanci. Tých máme momentálne 33 infikovaných,“ uviedol Radoslav Ďurica, námestník HTO.

Počty pozitívnych budú zrejme na Orave ešte rásť. Najviac chorých registrujú vo veku od 5 do 19 rokov. V Námestove zatvorili jednu z troch základných škôl, v okolí je to horšie.

Odborníci čakajú rast infikovaných ešte niekoľko dní.

Viac sa dozviete z reportáže Maria Kermieta.


ORAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Námestovo

Dôležité udalosti