Tínedžeri potrebujú na splnenie OP+ tretiu dávku vakcíny, schválená však nie je

Tínedžeri potrebujú na splnenie OP+ tretiu dávku vakcíny, schválená však nie je
Zdroj: TV Markíza

Prístup k očkovaniu by mohli získať na žiadosť rodiča.

Tínedžeri od 12 do 18 rokov po dvoch vakcínach nespĺňajú režim OP+ a niektorým platnosť očkovania onedlho vyprší. Posilňujúca dávka pre nich však schválená ešte nie je. Prístup k očkovaniu by mohli získať na žiadosť rodiča.

Deti s dvoma dávkami budú od februára napríklad v susednom Rakúsku považovať za nezaočkované. A keďže sa na Slovensku skrátila lehota očkovania na deväť mesiacov, prvým tínedžerom vyprší už v marci.

V Rakúsku a Amerike očkujú tretími dávkami tínedžerov od 12 rokov už od decembra a januára. U nás sa čaká, kým posilňujúce dávky schváli Európska lieková agentúra.

„V tejto chvíli nemáme k dispozícii oficiálne rozhodnutie Európskej liekovej agentúry o tom, že by sa už mohlo očkovať posilňovacou dávkou u tejto vekovej kategórie. V nadväznosti na to prispôsobíme kroky aj na Slovensku,“ uviedla Zuzana Eliášová, hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR.

Ministerstvo spoločne s odborníkmi analyzuje možnosť, že deti mladšie ako 18 rokov by sa mohli zaočkovať treťou dávkou, ale výlučne na žiadosť rodiča.

Ako sa vyjadrili odborníci, sa dozviete z reportáže Diany Bilousovej.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Tretia dávka

Dôležité udalosti